Dolar, Euro ve altında rekor yükseliş devam ediyor!

Dolar 7,10’u aştı, Euro ise 8,45’in üzerine çıkarak rekor tazeledi. Gram altın 465 TL, çeyrek altın ise 785 TL’lik satış fiyatıyla yeni rekorlara imza attı.

dolar

Yaklaşık 2 aydır 6,85 seviyesine demir atan Dolar / TL koronavirüs vakalarının yeniden yükselişe geçmesinin ardından 7,10 seviyesinin üstüne çıktı. 8,40 TL üzerine çıkan Euro ve 465 TL’den satılan gram altın bir kez daha tarihi rekor kırdı.

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 2,1 değer kazancıyla 7,0474’ten tamamladı.


Dolar/TL, bugüne de artışla başlamasının ardından 7,07 seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro/TL yüzde 0,8 artışla 8,40’ın üzerinden satılıyor.

Dolar endeksi, 92,5 seviyesine gerilerken, Euro/dolar paritesi ise analistlerin direnç olarak nitelendirdiği 1,19 seviyesinin hemen üzerinde bulunuyor.

Küresel piyasalarda ABD’nin yeni koronavirüs yardım paketinin her açıklanabileceğine dair beklentiler risk iştahını bir miktar artırıyor. ABD borsalarında dünkü pozitif kapanışların ardından ABD vadelileri de artıda.

Asya’da ise Japonya ve Çin borsalarındaki sınırlı düşüş dışında ağırlıklı olarak yeşil ekranlar görülüyor. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,3’ler civarı artışla son altı buçuk ayın zirvesini gördü.

Euro/TL rekor tazeledi; Dolar/TL 7,10’u aştı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,11 azalışla 1.090,61 puandan başladı. TL’de yaşanan sert değer kayıplar devam ederken saat 10:10 itibarıyla dolar/TL, 7,10’un üzerinde el değiştiriyor. Euro/TL ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 7,44540’tan değerleniyor.


Analistler, ABD’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan ve görüşmeleri devam eden 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi ile salgının tedavisine yönelik haber akışının gündemin odağındaki yerini koruduğunu söyledi.

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) beklentiler doğrultusunda faizlerde ve varık alım programında değişiklik yapmadığını ifade eden analistler, öğleden sonra BoE Başkanı Andrew Bailey’nin gerçekleştireceği basın toplantısı ve ABD’nin haftalık işsizlik başvuruları verisinin takip edileceğini bildirdi.


Doların değerinin düştüğü bir dönemde Türkiye’de ülkeye has sebeplerden dolayı doların değeri yükselirken kur kendini 7 seviyesinin üstüne atarak 2 aydır durduğu 6,85 seviyesini terk etti.

Altın fiyatlarında yeni rekor geldi

Altın, doların iç karartıcı ABD istihdam verisinin etkisiyle değer kaybetmesine, koronavirüs salgınına yönelik endişelerin altına olan talebi artırmasının da eklenmesiyle dün rekor seviyeye yükseldi.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün 2.055 dolar ile tarihi rekor seviyeye yükseldikten sonra 2.042 dolar seviyesinden işlem görüyor. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,4 yükselerek 2.056 dolar seviyesinde bulunuyor.


Bugün ise gram altın 465 TL’yi aştı. Swap faizlerinin tekrar normale dönmesiyle TL’deki değer kaybı hızlandı. Çeyrek altın ise 785 TL’den işlem görüyor.

Türkiye’nin Yunanistan’dan buğday ithalatı 6 kat arttı!