2023 hedefleri tutmuyor: Türkiye 11 yıl geriye gidecek!

AKP’nin 2011 yılında açıkladığı 2023 hedefleri geçen yıl 11. Kalkınma Planı’nda güncellenmişti. Dün açıklanan Yeni Ekonomi Programı hedefleri de geçen yıl açıklanan program ile farklılık gösteriyor. 25 bin dolar milli gelir ve dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedeflerinde çok uzakta!

2023 hedefleri

2023 hedefleri tutmuyor: Türkiye 11 yıl geriye gidecek!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) açıkladı. Yeni açıklanan program ile geçen yıl temmuz ayında açıklanan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın kaleme aldığı 11. Kalkınma Planı arasındaki farklılıklar dikkat çekiyor. İki program arasında işsizlik ve milli gelir hedefleri negatif yönde revize edilirken enflasyon ve büyümede iyileşme bekleniyor.


Enflasyon

Enflasyon kaleminde Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan 11. Kalkınma Planı ile dün açıklanan Yeni Ekonomi Programı arasında küçük bir farklılık var. 11. Kalkınma Planı’nda 2023 yılı için enflasyon hedefi yüzde 5’ti. Dün açıklanan yeni programda ise bu rakam yüzde 4.9 oldu.

İşsizlik

İki program arasında işsizlik hedeflerinde bir puanlık fark bulunuyor. Geçen yıl açıklanan 11. Kalkınma Planı’na göre 2023 yılında işsizliğin yüzde 9.9 olması bekleniyordu. Dün açıklanan YEP’e göre ise işsizlik oranının aynı dönemde yüzde 10.9 olması öngörülüyor.

Büyüme hedefleri yükseldi

11. Kalkınma Planına göre  Türkiye’nin 2019-2023 yılları arasında yılda ortalama yüzde 4.3 büyümesi bekleniyordu. Üçüncü Yeni Ekonomi Programı’nda ise 2023 yılı büyüme beklentisi yüzde 5 olarak açıklandı.

Milli gelir

Milli gelir kaleminde düşüş söz konusu. Buna göre geçen yıl açıklanan 11. Kalkınma Planı’nda 1 trilyon 80 milyar dolar olan milli gelir hedefi, dün açıklanan programda 875 milyar dolar oldu.

Tahminler çöktü: 11 yıl geriye gideceğiz!

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in aktardığına göre; Bakan Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Prpgramı’na (YEP) göre, 2023 yılında Türkiye ekonomisinin büyüklüğü 875 milyar dolarla 2012 yılının gerisine düşecek. İşsizlik 2023 sonuna kadar çift hanede kalmaya devam edecek.


Programda 2023 sonuna kadar vergi affına gidilmeyeceği sözü de verildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin üçüncü YEP’i iş dünyasının da katıldığı toplantıda açıkladı. Albayrak, ekonomide yeni yaklaşımın isminin ‘yeni normal’ olacağını söyledi.

Ancak geçen yıl açıklanan ikinci YEP’te kamuoyuna ilan edilen hedeflerin tamamı dün açıklanan üçüncü YEP’le tümden çöktü. Bir önceki YEP’te Türkiye’nin bu yıl yüzde 5 büyüyeceği tahmini yapılırken, yeni YEP’te büyüme tahmini yüzde 0.3’e düşürüldü. Ancak bu tahminin tutturulmasının da çok zor olduğu belirtiliyor.

Büyümenin yanı sıra milli gelir, işsizlik, enflasyon, borçlanma gereği, dış ticaret başta olmak üzere makro ekonomiye ilişkin hiçbir tahmin tutturulamadığı gibi salgının da etkisiyle yanılma oranı olağanüstü boyutlara çıktı.

Bir önceki programda bu yıl milli gelirin 812 milyar dolara, kişi başına gelirin de 9 bin 738 dolara çıkacağı tahmini yapılmıştı. Ancak yeni açıklanan programda milli gelirin tahmin edilenden 110 milyar dolar daha aşağı düşerek 702 milyar dolara gerileyeceği, kişi başına gelirin de bin 357 dolar azalarak 8.381 dolara ineceği ortaya konuldu.

Programa göre 2023’te Türkiye ekonomisinin büyüklüğü 875 milyar dolara çıkacak. Ancak bu düzey bile Türkiye ekonomisinin 11 yıl geriye düşeceğini gösteriyor. Çünkü 2012 yılında milli gelir 877 milyar dolar düzeyinde bulunuyordu.