Kambiyo vergisi ve mevduatta stopaj oranları düşürüldü

Döviz ve altın alım satım işlemlerinde uygulanan kambiyo vergisi oranları, 24 Mayıs 2020’de yükseltilmişti. Döviz ve altın alım işlemlerinde uygulanan Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) yüzde 1’den binde 2’ye indirildi. Mevduat hesaplarından alınan stopajda da düzenlemeye gidildi.

kambiyo vergisi

Kambiyo vergisi ve mevduatta stopaj oranları düşürüldü:

• Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan kararla kambiyo işlemlerinde alınan vergi tekrar binde 2’ye indirildi.


• Mevduat hesaplarından alınan stopajda da düzenlemeye gidildi. Yıl sonuna kadar düşürüldü; 6 aya kadar vade için yüzde 5’e, 1 yıla kadar vade için yüzde 3’e, 1 yıldan uzun vade için sıfıra indirildi.

Vergide indirim kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan BSMV nispetlerinin tespiti hakkındaki Bakanlar Kurulu kararında değişiklik öngören Cumhurbaşkanı kararıyla yapıldı.

Vergi vatandaşın altın ve dövize olan ilgisini azaltmak için getirilmişti. Söz konusu yatırım araçlarının değerlenmesini sağlayan önemli sebeplerden biri talepte yaşanan artış.

Kambiyo işlemlerindeki BSMV oranı mayıs ayında %0.2’den %1’e yükseltilmişti.

Ağustos ayında ise yurt dışında mukim kuruluşlara yapılan kambiyo işlemlerinde, BSMV nispetinin, satış tutarı üzerinden sıfır olarak uygulanmasına yönelik karar alınmıştı.


15 Mayıs 2019 tarihinde Türkiye’de döviz alım işlemlerine binde 1’lik vergi uygulanmaya başlanmış, bu oran Aralık 2019’da binde 2’ye, Mayıs 2020’de yüzde 1’e yükseltilmişti. Bankadan nakit döviz çekimine Ağustos 2020’de getirilen komisyon ise tepkiler ve hukuki itirazlar sonucu kaldırılmıştı.

Bankalar ile yetkili kuruluşların birbirleri ile yaptıkları işlemlerde, döviz kredisinin ödenmesi için krediyi veren banka tarafından krediyi alana yapılan kambiyo satışlarında ve Hazine’ye yapılan kambiyo satışlarında vergi uygulanmıyordu.

TL mevduatta stopaj düşürüldü

Döviz ve altından TL’ye kaçışın önüne geçmek amacıyla, TL mevduatın faizinden alınan stopajda da indirime gidildi.

TL mevduatlara ödenen faizlerden, vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplar için daha önce yüzde 15 olan stopaj yüzde 5’e, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda yüzde 12 olan stopaj yüzde 3’e düşürüldü.

1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10 olan stopaj ise sıfırlandı.

Döviz tevdiat hesaplarında ve enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda uygulanan stopaj oranları değişmedi.

Süre 3 ay


Karar, yayımı tarihinden itibaren 3 ay süreyle sınırlı olarak vadesiz ve özel cari hesaplara ve söz konusu tarihten itibaren 3 ay içinde açılan veya vadesi yenilenen vadeli hesaplara ödenecek faizler ve kar paylarına uygulanacak.

Albayrak: Döviz kuru benim için önemli değil, oraya hiç bakmıyorum