TL eriyor: Dolar, Euro ve Sterlin tarihi rekor kırdı!

Dolar/TL yeni haftaya 7,7982’yi aşarak rekorla başladı. Geçen hafta kısa bir süreliğine Merkez Bankası’nın 200 baz puan faiz artışının ardından değer kazanan Türk Lirası, dolar karşısında değer kaybı yaşamaya devam ediyor.

tl dolar euro pound

TL eriyor: Dolar, Euro ve Sterlin tarihi rekor kırdı!

Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen haftaki sürpriz faiz artımı ardından dolar/TL 7.51’e kadar gerilemiş ardından BDDK’nın swap adımı da iyimserliğe destek olmuştu.


TCMB ve BDDK’nın adımlarının ardından sınırlı geri çekilme yaşayan TL, haftaya jeopolitik risklerle başladı ve rekor düşüş yaşıyor. Bugün TCMB haftalık repo ihalesi açmadı ve BDDK ise aktif rasyosunda indirime gitti, ancak kur bu adımlara pozitif tepki vermedi ve yükseliş hızlandı.

Dolar 7,7982’yi aşarak rekor kırarken, Euro 9,0981’i, Sterlin ise 10,0778’i geçti!

Bu hafta yurt içinde YEP takip edilecek, gelecek 3 yıla ait hedefleri açıklayacak olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sunumu piyasaların radarında olacak. Özellikle enflasyon ve cari açıktaki artışın kuru da tetiklemesini rekabet fırsatı olarak ifade eden Albayrak’ın sunumu öncesinde kurdaki volatilitenin devam etmesi bekleniyor.

TL dolar karşısında 1 günde yüzde 2 değer kaybetti!

Günlük bazda dolar karşısında %2’ye yakın değer kaybeden TL, gelişen ülke paraları arasında bugün en fazla düşüşü yaşayan para birimi olurken TL’nin dolar karşısındaki yıllık kaybı da %25’i aştı.

ABD Dolar Endeksi, ABD’deki teşvik paketi görüşmeleriyle geçen hafta son haftaların en hızlı yükselişini gösterdi. Endeks son iki ayın zirvesine çıkmasının ardından yeni haftanın ilk işlem gününde 94,0 seviyesi üzerinde yatay seyir izliyor.

Geçen hafta 1,1615’e gerileyerek 24 Temmuz sonrası en düşük seviyeyi gören EUR/USD paritesi bugün 1,1650 üzerinde işlem görürken GBP/USD ise %1’e yakın kazançla 1,28 üzerine yükseldi.


AB ile Brexit görüşmelerinin başlayacağı haftaya sterlin yükselişle başladı ve hem sterlindeki kazanç hem de TL’deki kayıpla GBP/USD bugün 10,0 seviyesini aşarak tarihi rekor kırdı.

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye ambargo: Türk malları ülkeye sokulmayacak!