TL eriyor: Dolar, Euro ve Sterlin tarihi rekor kırdı!

Dolar/TL yeni haftaya 7,7982’yi aşarak rekorla başladı. Geçen hafta kısa bir süreliğine Merkez Bankası’nın 200 baz puan faiz artışının ardından değer kazanan Türk Lirası, dolar karşısında değer kaybı yaşamaya devam ediyor.

tl dolar euro pound

TL eriyor: Dolar, Euro ve Sterlin tarihi rekor kırdı!

Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen haftaki sürpriz faiz artımı ardından dolar/TL 7.51’e kadar gerilemiş ardından BDDK’nın swap adımı da iyimserliğe destek olmuştu.


TCMB ve BDDK’nın adımlarının ardından sınırlı geri çekilme yaşayan TL, haftaya jeopolitik risklerle başladı ve rekor düşüş yaşıyor. Bugün TCMB haftalık repo ihalesi açmadı ve BDDK ise aktif rasyosunda indirime gitti, ancak kur bu adımlara pozitif tepki vermedi ve yükseliş hızlandı.

Dolar 7,7982’yi aşarak rekor kırarken, Euro 9,0981’i, Sterlin ise 10,0778’i geçti!

Bu hafta yurt içinde YEP takip edilecek, gelecek 3 yıla ait hedefleri açıklayacak olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sunumu piyasaların radarında olacak. Özellikle enflasyon ve cari açıktaki artışın kuru da tetiklemesini rekabet fırsatı olarak ifade eden Albayrak’ın sunumu öncesinde kurdaki volatilitenin devam etmesi bekleniyor.

TL dolar karşısında 1 günde yüzde 2 değer kaybetti!

Günlük bazda dolar karşısında %2’ye yakın değer kaybeden TL, gelişen ülke paraları arasında bugün en fazla düşüşü yaşayan para birimi olurken TL’nin dolar karşısındaki yıllık kaybı da %25’i aştı.

ABD Dolar Endeksi, ABD’deki teşvik paketi görüşmeleriyle geçen hafta son haftaların en hızlı yükselişini gösterdi. Endeks son iki ayın zirvesine çıkmasının ardından yeni haftanın ilk işlem gününde 94,0 seviyesi üzerinde yatay seyir izliyor.

Geçen hafta 1,1615’e gerileyerek 24 Temmuz sonrası en düşük seviyeyi gören EUR/USD paritesi bugün 1,1650 üzerinde işlem görürken GBP/USD ise %1’e yakın kazançla 1,28 üzerine yükseldi.


AB ile Brexit görüşmelerinin başlayacağı haftaya sterlin yükselişle başladı ve hem sterlindeki kazanç hem de TL’deki kayıpla GBP/USD bugün 10,0 seviyesini aşarak tarihi rekor kırdı.

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye ambargo: Türk malları ülkeye sokulmayacak!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.