Açlık sınırı 2.482 TL, yoksulluk sınırı 8.086 TL’ye yükseldi!

TÜRK-İş Ekim ayı raporu: Açlık sınırı 2.482 TL, yoksulluk sınırı 8.086 TL’ye yükseldi! Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.035,50 TL oldu.

açlık yoksulluk

Açlık sınırı 2.482 TL, yoksulluk sınırı 8.086 TL’ye yükseldi!

TÜRK-İŞ’e göre Ekim ayında açlık ve yoksulluk sınırı:

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.482,28 TL, 


Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 8.085,62 TL,

Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.035,50 TL oldu.

Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması (mutfak masrafı) tutarı önceki yılın sonuna göre 320 TL, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama ise 1.041 TL arttı. Son bir yıl itibariyle bakıldığında, ortaya çıkan ek harcama gereği gıda için 424 TL, toplam hanehalkı harcaması için 1.381 TL oldu.

Mutfak enflasyonu verileri:

TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim 2020 Ekim ayı itibariyle şu şekilde oldu:

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,41 oranında artış gösterdi.                       

Yılın ilk on ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 14,78 oranında oldu.                       

Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 20,59 oldu.     

Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 14,54 olarak hesaplandı.  


Süt, yoğurt, peynir grubunda; süt ve yoğurt fiyatında önemli bir değişiklik olmadı, ancak peynir fiyatında hareketlenme ve promosyonlu satışlar dikkati çekti.

Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; kıyma et fiyatı artmış ve fakat kuşbaşı et fiyatı aynı kaldı. Aynı şekilde tavuk fiyatı değişmemiş, sakatat ürünlerinin (ciğer, yürek, böbrek) tümünün fiyatında artış tespit edildi.

Balık fiyatları, tezgahlarda artan çeşitlilik ile birlikte biraz geriledi. Yumurta fiyatında artış bu ay da devam etti. Bakliyat ürünleri (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) fiyatlarında -kırmızı mercimekteki artış dışında- bir değişiklik olmadı. Bazı marketlerde, tedarikte yaşanan sıkıntı nedeniyle kuru fasulye -kısa bir süre- raflarda yer almadı.

Çalışanların aile bütçesinde önemli bir yere sahip olan gıda harcaması içinde yaş sebze-meyvenin fiyatı çok değişkenlik göstermekte ve yapılması gereken harcama tutarını önemli ölçüde etkilemektedir.

Yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı önceki aya göre arttı ve bu artış sebzeden kaynaklandı. Geçtiğimiz ay 6,57 olarak hesaplanan sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 6,82 TL’ye yükseldi. Eylül ayında 5,94 TL olan sebze ortalama kilogram fiyatı bu ay 6,48 TL olarak hesaplandı. Meyve ortalama kilogram fiyatı ise 7,59 TL’den gerileyerek 7,45 TL oldu.

Hesaplamada bu ay 20 sebze ve 11 meyve olmak üzere toplamda 31 ürün dikkate alındı. Hesaplama yapılırken -her zaman olduğu gibi- pazarda yaygın bulunan mevsim ürünleri esas alınmış, ürünlerin tek tek ağırlığı yerine harcama sepetindeki meyve-sebze tüketiminin toplam miktarından hareket edildi.

Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta; bu ay önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmedi.

Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden; tereyağı ve margarin ile birlikte zeytinyağı fiyatı da aynı kalmış, ancak ayçiçeği yağı fiyatı arttı. Hesaplamada dikkate alınan ve açıkta kilo olarak satılan siyah ve yeşil zeytin ortalama fiyatı -çok düşük de olsa- arttı.


Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb.) ürünlerinden ayçekirdeği hariç hepsinin fiyatı arttı. Baharat ürünleri (kimyon, nane, karabiber vb.) fiyatı aynı kaldı. Çay ve ıhlamur fiyatı da değişmedi, bu ay bal, reçel, pekmez, şeker ve tuz fiyatı ile salça fiyatı da aynı kaldı.

Doların 8 TL’yi geçtiği anlarda Berat Albayrak: Ekonomideki büyüme rotasında ilerliyor