Ticaret Bakanlığı bir personele aylık 140 bin lira maaş ödüyor!

CHP Milletvekili Orhan Sümer, Sayıştay raporuna göre Ticaret Bakanlığı’nın tasarım desteği kapsamında bir personele aylık 140 bin 595 TL maaş ödediğini belirtti. Sümer, “Millete IBAN numarası veren iktidar bir kişiye 140 bin lira maaş öderken vicdanı sızlamamış!” ifadelerini kullandı.

140 bin lira maaş

Sayıştay’ın Ticaret Bakanlığı’yla ilgili raporunda çarpıcı bir bilgi yer aldığını belirten CHP Milletvekili Orhan Sümer; “Rapora göre; Bakanlık, tasarım desteği kapsamında bir personele aylık 140 bin 595 TL maaş ödüyor” dedi.

Ticaret Bakanlığı’yla ilgili raporda konuyla ilgili şunlar kaydedildi:


“Ayrıca bazı personel ödemelerinde, aylık maaş tutarlarının çok fahiş tutarlara ulaştığı görülmüştür. Örneğin, destek kapsamında bir personelin aylık brüt maaşının 140.595,00 TL (destek brüt üzerinden sağlanmaktadır) olduğu görülmüştür. Söz konusu tutarın içinde olmaması gereken ödeme kalemlerinin olduğu görülmüş olup, tahsili yoluna gidilmektedir.”

“Millete IBAN numarası veren iktidar bir kişiye 140 bin lira maaş öderken vicdanı sızlamamış!”

Raporu değerlendiren CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Ekonominin neden bu kadar kötü olduğunu gösteren bir örnek de ne yazık ki Sayıştay Raporunun Ticaret Bakanlığı ile ilgili kısımda ortaya çıkmıştır” dedi.


CHP’li Sümer, “Millete IBAN numarası veren, esnafı, asgari ücretliyi yaşam derdine mahküm eden iktidar bir kişiye 140 bin lira aylık maaş öderken ne yazık ki hiç vicdanı sızlamamış. İşin daha vahim yanı aslında maaş belirlenirken de yasal olarak bir üst sınırın olmaması.” dedi.

“Devletin ekonomisinin ne denli hoyratça kullanıldığı görülmektedir”

Orhan Sümer, ayrıca şunları kaydetti:

“Sayıştay Raporları her ne kadar bilgileri gizler şekilde hazırlansa dahi birçok konuda devletin ekonomisinin ne denli hoyratça kullanıldığı görülmektedir. Özellikle yurt dışı desteklemeleri adı altında yandaş firmalar on binlerce dolar desteklenmiş, çalışanlar üzerinden fahiş fiyatlı maaşlar belirlenmiş ve bu durum halen devam etmektedir.


Bugün ekonomin bu kadar kötü olmasının, döviz kurunun indirilememesinin, enflasyonun bu denli yüksek olmasının sebebi, liyakatsiz iktidar yönetimi ve yandaşı zengin etme amacıyla yapılan hukuksuz kamu işleridir.”

sayıştay raporu

Trendyol Paylaş Kazan indirimi: 200 TL cüzdan kuponu nasıl kazanılır?