Yumurta fiyatları 1 ayda yüzde 30, yıllık bazda yüzde 100 zamlandı!

Yumurta fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor! Sadece 1 ayda yüzde 30, yıllık bazda ise yüzde 100 zamlandı! Fiyatların belirlendiği Afyonkarahisar’daki birlik ve kooperatifler, yumurtanın fiyatının neden arttığı ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyor.

Yumurta fiyatlarındaki yükseliş

Yumurta fiyatlarındaki yükseliş: 1 ayda neredeyse yüzde 30 zam!

Türkiye’nin yumurta fiyatlarının belirlendiği Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde yumurtanın tane fiyatı büyüklük ve kalitesine göre 40-56 kuruş arasında değişiyor.


Fiyatlara son 1 ayda neredeyse yüzde 30 zam geldiği öğrenilirken, kentte yumurtanın marker ve şarküterilerdeki koli fiyatı ise 16-20 TL arasında değişiyor.

Yumurtanda yaşanan önlenemez fiyat artışı ile ilgili fiyatlarının belirlendiği ve adeta Türkiye’nin yumurta borsası konumundaki Başmakçı ilçesindeki kooperatifler ve birlikler ise fiyatlarda yaşanan artışla ilgili açıklama yapmaktan kaçınılıyor.

İHA’nın haberine göre yumurtanın kolisinin 19 TL’den satılmasına ise yurttaşlar, tepki göstererek fiyatların anormal olduğunu dile getirdi. Yurttaşlar neredeyse her gün tükettikleri yumurtada yaşanan fiyat artışının kendilerini zora soktuğunu ve bu yüzden yumurta alamadıklarını kaydetti.

ANKA Haber Ajansı’nın paylaştığı gün gün fiyat artışları:

yumurta fiyatı

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Yum-Bir) tarafından açıklanan fiyatlarda geçtiğimiz yıl ekim ayında orta boy beyaz yumurtanın fiyatı 31 kuruştu. Aynı ürünün fiyatı bu yıl 55 kuruşa yükseldi. Markette ise fiyat artışı bir önceki yıla oranla yüzde 60’ın üzerine çıktı.


Ucuzluk marketleri olarak kendini konumlandıran zincir mağazalarda 6’lı orta boy beyaz yumurtanın adet fiyatı 1,20 TL’ye yükseldi. Yum-Bir’in, KDV hariç açıkladığı toptan fiyat ile perakende de oluşan fiyat farkı ise yüzde 100’e ulaştı.

Anket: AKP’li seçmenin yüzde 67’si TÜİK’in enflasyon rakamlarına inanmıyor!