Berat Albayrak: Dolarla uğraşmıyoruz, istesek düşürürüz!

Berat Albayrak: Dolardaki yükseliş birçok nedene bağlı. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz.

Berat Albayrak: Dolarla uğraşmıyoruz, istesek düşürürüz!

Berat Albayrak: Dolarla uğraşmıyoruz, istesek düşürürüz!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dolar ve Euro’nun rekor kırdığı önceki günden sonra gelen açıklamada faiz ve üretim ile istihdam vurgusunda bulundu.


1 milyon istihdam sağlandı

Üretimde artış olduğunu, kısa sürede çok sayıda kişinin işe alındığını ifade eden Bakan Albayrak şöyle konuştu:

• Ekonomideki güçlü toparlanma eğilimi devam ediyor. Sanayi üretimi salgın öncesi seviyelerin de üzerine yükseldi. 2020 Mayıs-Temmuz döneminde bir milyon istihdam oluşturuldu. Ekim ayı verilerine göre son 5 aydır devam eden iyileşme eğilimi ile, istihdam oluşturma hızı 32 ayın en yüksek düzeyinde gerçekleşti.

• 2017 yılı sonundan beri ilk kez tüm sektörlerde istihdam artışı sağlanmıştır. Firmaların üretimini desteklemek için istihdam artırmaya devam etmesi, güvene işaret etmektedir. Pandemi bir anda tüm dünyada her şeyi altüst etti. İşsizlik arttı. Bizim gayretimiz Türkiye’nin bu süreci en az hasarla atlatmasıdır.

Ekonomik saldırılara karşı güçlü yapı devam ediyor

Son dönemlerde Türkiye’ye ekonomik saldırılar olduğunu söyleyerek sözlerini sürdüren Bakan Albayrak şu ifadeleri kullandı:

• Türkiye, bütün ekonomik saldırılara ve salgın şartlarının zorluklarına rağmen güçlü yapısıyla büyümeye devam ediyor. Tüm dünya ülkeleri gibi Türkiye de zor zamanlardan geçiyor. Her şey iyi mi? Değil. Ama yerli ve millî bir ekonomi hamlesi ile inşallah güçlü bir ekonomi olacağız.


• Pandemi ve saldırılara rağmen Türkiye üreterek, katma değer oluşturarak büyüyor. Pandemi sürecini en iyi şekilde yöneten Türkiye, battık bittik lobilerine rağmen büyümeye devam ediyor. 2023’e çok daha güçlü gireceğiz.

Cumhuriyet tarihinde ilk: 16 ay içinde iki Merkez Bankası Başkanı görevden alındı!