Doğalgaz faturasını neredeyse yarı yarıya düşüren öneriler!

Doğalgaz faturası kış aylarının gelmesiyle birlikte yüksek fiyatlara ulaşıyor. Vatandaşlar doğal gaz faturasında tasarruf etmek için yöntem arayışına giriyor. Bu öneriler faturanızı neredeyse yarı yarıya düşürüyor!

Bu öneriler doğalgaz faturasını yarı yarıya düşürüyor!

Doğalgaz faturasını neredeyse yarı yarıya düşüren öneriler!

Uzmanların açıklamalarına göre doğalgaz faturasında tasarruf etmek mümkün. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Koç konuyla ilgili, “İleri teknoloji yalıtım ve yapı malzemeleri için teşvik, kullanıcılar, tasarlayıcılar ve uygulayıcılar için gerekli teknik bilgiler de sağlanmalı” ifadelerini kullandı.


Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Koç, kış mevsiminin kendisini iyiden iyiye hissettirmesiyle birlikte tüketicilerin enerji faturalarının yükselmesi kaygısının da arttığını ifade etti. Koç, vatandaşın konutlarda doğalgaz tüketiminden vazgeçmese de, ödeyeceği faturayı düşürebilecek çözümler bulabileceğini söyledi.

Doğalgaz faturasını neredeyse yarı yarıya düşüren öneriler:

Enerji tasarrufu konusunda farkındalığı arttırmak için ilköğretimden başlayarak eğitim sürecinin tamamında enerji verimliliği ve enerji tasarrufuna yönelik ders programları geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Koç “İleri teknoloji yalıtım ve yapı malzemeleri için teşvik, kullanıcılar, tasarlayıcılar ve uygulayıcılar için gerekli teknik bilgiler de sağlanmalı” dedi.

Yoğuşmalı kombi kullanımı

doğalgaz faturası

Her türlü iç ve dış ortam sıcaklığına, kullanılacak sıcak su miktarına göre gerekli yakıt miktarını ayarlayan, yoğuşmalı, yüksek verimli kombi veya kazan kullanımı doğalgaz tüketimini önemli miktarda azaltır. Ayrıca sık sık arıza yapmayan işletme ve bakım maliyetleri düşük cihazlar kullanımda tercih edilmeli.

İç ortam sıcaklıkları teknik verilere göre normal koşullarda 20-22 °C (santigrat derece) aralığındadır. Bu sıcaklık aralığı, insanların rahat ve konforlu hissettikleri sıcaklıkları gösterir. Konfor sıcaklığındaki 1 °C lik artma yakıt tüketiminde şehirlere göre 7-10 aralığında bir artışa neden olur.

Yüksek sıcaklıklarda kombi kullanımı yakıt tüketimini dolayısıyla fatura bedelini arttırır. Bu yüzden oda sıcaklıkları konfor seviyesinin bir iki derece düşürülmeli, ev içinde kıyafet tercihi buna göre ayarlanmalı.

Yalıtımlı binada oturmak doğalgaz faturasını düşürüyor

Doğru ısı yalıtımı ile binalardaki ısı kayıpları en aza indirilebiliyor. Isı kayıplarının dış duvar izolasyonu ile yüzde 40, pencere-kapı izolasyonu ile yüzde 30, dış kapı merdiven boşlukları izolasyonu ile yüzde 10, çatı izolasyonu ile yüzde 7 ve döşeme izolasyonu ile yüzde 6 azaltılabildiği hesaplanıyor.

Bu nedenle vatandaşlar kiracı ise ev kiralarken yalıtımlı binaları tercih etmeli, ev sahipleri de binalarının ısı yalıtımını yaptırmalı. Bina içi ısıtma ekipmanlarının tasarımı ve kalitesi de enerji tasarrufunda önemli bir faktör.

Radyatörden geçen sıcak suyun debisini ayarlamak için termostatik vanalar kullanımıyla ortamın istenilen sıcaklıkta tutulmasını sağlamak mümkün. Bu sayede örneğin salon 22 °C de, yatak odası 20 °C de, mutfak 18 °C de tutulabilir.


Bunun gibi farklı ortamlarda farklı sıcaklık değerlerinin seçilebilmesi kombinin sürekli çalışmasını önleyerek yakıt tasarrufu sağlar. Ayrıca termostatik vanalar güneş, aydınlatma, insan, fırın, ocak, bilgisayar gibi ortamlar sıcaklık artışlarını da algıladığından daha az doğalgaz tüketimine imkan tanır.

Otomatik kapılar ile ısı kaybını azaltmak

Vatandaşlar, kombinin verimli olmasının yanında, cihazın kullanım şeklini değiştirerek de doğalgaz faturası azaltılabilir. Toplu yaşam alanlarında enerji tasarrufunu sağlamak, ortak kullanım alanlarının tasarımı ve kullanım alışkanlıkları konusundaki tercihlerle de mümkün. Örneğin apartman giriş kapılarının açılıp kapanmasının otomatik hale getirilmesi, dairelerde, merdiven boşluklarından kaynaklanacak ısı kayıplarını azaltır.

Vatandaşlar, kombinin verimli olmasının yanında, cihazın kullanım şeklini değiştirerek de enerji faturasını azaltabilirler. Örneğin tüketici, kombiyi düşük sıcaklıkta ancak devamlı kullanarak bunu sağlayabilir. Çünkü yapılan hesaplamalar, dış hava sıcaklığına bağlı olarak kombiyi düşük sıcaklıkta ama kesintisiz kullanmanın kesintili kullanımdan daha ekonomik olduğunu ortaya koyuyor.

Evinizdeki eşyaları doğru yerleştirin

İstanbul 38 ilçede doğalgaz kullanımı azaldı!

Kapı ve pencerelerin hava sızdırmaması da oldukça önemli. Ev eşyalarının nasıl yerleştirdiğiniz de enerji tüketiminize etki eden bir başka faktördür. Odalardaki yatak, masa ve sandalyeleri dış duvardan uzak tutun. Geceleri perde, panjur ve rüzgarlıkları kapatın.

Gündüzleri pencerelerden güneş ışığı girmesini sağlayın. Gece uyurken kalın örtü kullanarak oda sıcaklığını 16-18 °C’ye düşürün. Oturma odalarında nemlendirmeyle sıcaklığın daha yüksek hissedilmesini sağlayın.

Konut içi kimi pratik önlemlerde, ortam sıcaklığını daha kolay kontrol etmenizi sağlayarak enerji tasarrufuna fırsat verir. Bunlardan biri kapı ve pencerelerden hava sızmasını önlemektir. Bu amaçla kapı pencere sünger ve bantları kullanılabilir. Varsa pencere kasaları ile duvar arasındaki boşlukları doldurun.

Tesisat bakımı yaptırarak kalorifer sisteminde biriken havayı boşaltın

Radyatörleri örtmeyin, önünü kapatmayın. Bina içinde ısı yayılımını sağlayan radyatörlerin önü ve üstü açık bırakılmalı. Radyatörlerin önünde arkasında mobilya, kaplama veya uzun perdeler bulundurmayın. Çünkü bu tür eşyalar ısının yayılmasını engeller ya da ısıyı emerler. Ayrıca radyatörlerin üstlerini de kapatmayın.

Isının daha rahat yayılımı için radyatörlerin etrafını boş bırakın. Mümkünse radyatörlerin arkalarına ısı yalıtım levhaları yerleştirin. Evin az kullanılan kısımlarındaki radyatörler mümkün olduğunca düşük sıcaklıkta çalıştırılmalı.

Isınma giderlerini düşürmek için kalorifer sisteminin sağlıklı çalışmasını engelleyecek faktörlerin elimine edilmesinde fayda var. İçinde hava bulunan radyatör, ısıtma fonksiyonunu ya düşük performans ile yerine getirir ya da hiç getiremez.


Kalorifer tesisatının en iyi şekilde çalışabilmesi için tesisat içindeki havayı düzenli olarak boşaltın. Bunu yapmak için peteklerin üzerindeki vanaları açıp su damlayıncaya kadar beklemek yeterli.

Kabaran faturaları düşüren öneriler: Yüzde 50 tasarruf sağlayabilirsiniz!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.