Kur farkı kuyruk oluşturdu: Bulgarlar aspirini bile Türkiye’den alıyor

Günübirlik alışveriş için Edirne’ye gelen Bulgarlar, eczanelere akın edip aspirin almaya başladı. Geçen yıla göre bu yılın son üç ayında aspirin satışlarında Edirne merkezde yüzde 84 artış yaşandığını söyleyen Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu, “Hal böyle olunca fazlasıyla, 5’er 10’ar kutu alıyorlar diyebiliriz. Şu anda 100 miligramlık formları depolarda aspirin yok” dedi.

eczanelerde aspirin kalmadı

Bulgaristan’ın 1 Eylül itibariyle karantina sürecini kaldırmasının ardından, Edirne’ye günübirlik alışverişe gelen Bulgarlar, son günlerde ülkelerinde corona virüs salgının artması üzerine, eczanelere akın etmeye başladı.

Özellikle bazı bilim adamlarının virüse karşı pıhtılaşmayı önleme özelliğiyle iyi geleceğini düşündüğü aspirini kutu kutu almaya başlayan Bulgar ziyaretçiler, bu noktada satışları da ikiye katladı. Bulgar turistlerin, aspirine rağbeti yükseltmesiyle ecza depolarında da söz konusu ilacın 100 miligramlık formları tükendi. Komşu ziyaretçilerin akın ettiği eczanelere de Bulgarca bilgilendirici afişler asıldı.


5’er 10’ar kutu alıyorlar

Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu, Bulgar ziyaretçilerin son dönemlerde 5’er, 10’ar kutular halinde aspirin aldığını söyledi. Ciravoğlu, şunları söyledi;

“Son zamanlarda kur farkı artınca aradaki makas çok açıldı ve fiyat farkı oluştu. Hal böyle olunca fazlasıyla, 5’er 10’ar kutu alıyorlar diyebiliriz. Bunun yanında bir etken daha var. Bugün Türkiye’de üretilen ilaçların kalitesi de yadsınamaz şekilde üst düzeyde olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Dünya kalitesinde ilaç üretiyoruz. Bunu da belirtmemiz gerekiyor. İlaç imalat sektöründe güvenilir bir ülkeyiz. Dışarıdaki izlenim de o şekilde. Gelenler de Türkiye’den aldıkları çok güvendiklerini söyleyerek alıyorlar.”

Depolarda kalmadı

Özellikle aspirin ve muadili ilaçların artışında son dönemde Edirne merkezde geçen yıla göre yüzde 84 artış yaşandığını ifade eden Ciravoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Bu grup aspirinlerin satışında geçen yıla göre özellikle kapılar açıldıktan ve turistler gelmeye başladıktan sonra çok yüksek oranda bir artış gözlüyoruz. Geçen yılın son 3 aylık dönemiyle bu yılın son 3 aylık dönemini karşılaştırdığımızda Edirne merkez genelinde yüzde 84 oranında bir artış söz konusu.

*Bunun da tabii çoğunluğu turistlerden kaynaklanıyor. Dolayısıyla şu anda 100 miligramlık formları depolarda yok aspirinin. Üretimin yetişmemesi de söz konusu bir taraftan. Ancak diğer taraftan baktığımızda da doğru yerde doğru kişilerce kullanıldığında, ülkemize döviz kazandırmış oluyor bir yanda.

Kanı sulandırarak koruyacağını düşünüyorlar

Özellikle aspirinin tercih edilmesinin de sebebinin kan sulandırıcı ve pıhtı önleyici özelliğe sahip olmasından kaynaklandığını kaydeden Ciravoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;


• Corona virüste ölüm nedeni olarak ilk önce akciğerlerde sorun yarattığı ve bu şekilde bir ölüme sebebiyet verdiği biliniyor. İkinci olarak da kanda pıhtılaşma oluşturduğu ve bunun beyin veya başka organlara damar tıkanıklığı yaparak ölüme sebebiyet verdiği biliniyor.

• Dolayısıyla burada kan sulandırarak bu tür bir durumdan koruyacağını düşünüyorlar. Ama bunun ifade ettiğimiz gibi önce hekim kontrolü yapılıp, değerlendirilip ondan sonra kullanılması gerekiyor.

Mutlaka hekim kontrolünde alınmalı

Aspirinin kan sulandırıcı özelliğinden dolayı corona virüse karşı koruma sağlayacağı tezini doğru bulmadığını ifade eden Ciravoğlu, şunları söyledi;

•Aspirin, düşük dozda, 100 miligramlık dozlarda bağırsakta çözünen, tipik kan sulandırıcı olarak kullanılan bir ilaçtır. Ancak bunun mutlaka hekim kontrolünde kullanılması gerekir, hekim tarafından reçete edilmesi gerekir. Yapılan tetkiklerden sonra, kişiye gerekiyorsa verilir ve kullanıma başlanır.

•Vatandaşın, kendi kendine alayım coronaya karşı korunayım ya da kan sulandırıcı olarak kullanayım şeklinde bir yaklaşımı var. Bu tür ilaçları alması sakıncalıdır, mutlak surette bir hekim kontrolünden sonra alınması gerekir.

Bulgaristan’dan Edirne’ye alışveriş için gelen Hatice Yorulmaz ise özellikle grip mevsiminin başlamasıyla corona virüsten de korunma amaçlı aspirin aldığını belirtti.


Yorulmaz, “Her hafta sonu Edirne’ye geliyorum. Geldiğim zaman da eczaneden özellikle aspirin ve grip ilaçları alıyorum. Corona virüsü döneminde önlem almak istiyoruz. Kur farkı nedeniyle burada ucuz olduğu için de Edirne’yi tercih ediyoruz” diye konuştu. (DHA)

TL, Bulgar Leva’sı karşısında eridi: Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti