Kur farkı kuyruk oluşturdu: Bulgarlar aspirini bile Türkiye’den alıyor

Günübirlik alışveriş için Edirne’ye gelen Bulgarlar, eczanelere akın edip aspirin almaya başladı. Geçen yıla göre bu yılın son üç ayında aspirin satışlarında Edirne merkezde yüzde 84 artış yaşandığını söyleyen Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu, “Hal böyle olunca fazlasıyla, 5’er 10’ar kutu alıyorlar diyebiliriz. Şu anda 100 miligramlık formları depolarda aspirin yok” dedi.

eczanelerde aspirin kalmadı

Bulgaristan’ın 1 Eylül itibariyle karantina sürecini kaldırmasının ardından, Edirne’ye günübirlik alışverişe gelen Bulgarlar, son günlerde ülkelerinde corona virüs salgının artması üzerine, eczanelere akın etmeye başladı.

Özellikle bazı bilim adamlarının virüse karşı pıhtılaşmayı önleme özelliğiyle iyi geleceğini düşündüğü aspirini kutu kutu almaya başlayan Bulgar ziyaretçiler, bu noktada satışları da ikiye katladı. Bulgar turistlerin, aspirine rağbeti yükseltmesiyle ecza depolarında da söz konusu ilacın 100 miligramlık formları tükendi. Komşu ziyaretçilerin akın ettiği eczanelere de Bulgarca bilgilendirici afişler asıldı.


5’er 10’ar kutu alıyorlar

Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu, Bulgar ziyaretçilerin son dönemlerde 5’er, 10’ar kutular halinde aspirin aldığını söyledi. Ciravoğlu, şunları söyledi;

“Son zamanlarda kur farkı artınca aradaki makas çok açıldı ve fiyat farkı oluştu. Hal böyle olunca fazlasıyla, 5’er 10’ar kutu alıyorlar diyebiliriz. Bunun yanında bir etken daha var. Bugün Türkiye’de üretilen ilaçların kalitesi de yadsınamaz şekilde üst düzeyde olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Dünya kalitesinde ilaç üretiyoruz. Bunu da belirtmemiz gerekiyor. İlaç imalat sektöründe güvenilir bir ülkeyiz. Dışarıdaki izlenim de o şekilde. Gelenler de Türkiye’den aldıkları çok güvendiklerini söyleyerek alıyorlar.”

Depolarda kalmadı

Özellikle aspirin ve muadili ilaçların artışında son dönemde Edirne merkezde geçen yıla göre yüzde 84 artış yaşandığını ifade eden Ciravoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Bu grup aspirinlerin satışında geçen yıla göre özellikle kapılar açıldıktan ve turistler gelmeye başladıktan sonra çok yüksek oranda bir artış gözlüyoruz. Geçen yılın son 3 aylık dönemiyle bu yılın son 3 aylık dönemini karşılaştırdığımızda Edirne merkez genelinde yüzde 84 oranında bir artış söz konusu.

*Bunun da tabii çoğunluğu turistlerden kaynaklanıyor. Dolayısıyla şu anda 100 miligramlık formları depolarda yok aspirinin. Üretimin yetişmemesi de söz konusu bir taraftan. Ancak diğer taraftan baktığımızda da doğru yerde doğru kişilerce kullanıldığında, ülkemize döviz kazandırmış oluyor bir yanda.

Kanı sulandırarak koruyacağını düşünüyorlar

Özellikle aspirinin tercih edilmesinin de sebebinin kan sulandırıcı ve pıhtı önleyici özelliğe sahip olmasından kaynaklandığını kaydeden Ciravoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;


• Corona virüste ölüm nedeni olarak ilk önce akciğerlerde sorun yarattığı ve bu şekilde bir ölüme sebebiyet verdiği biliniyor. İkinci olarak da kanda pıhtılaşma oluşturduğu ve bunun beyin veya başka organlara damar tıkanıklığı yaparak ölüme sebebiyet verdiği biliniyor.

• Dolayısıyla burada kan sulandırarak bu tür bir durumdan koruyacağını düşünüyorlar. Ama bunun ifade ettiğimiz gibi önce hekim kontrolü yapılıp, değerlendirilip ondan sonra kullanılması gerekiyor.

Mutlaka hekim kontrolünde alınmalı

Aspirinin kan sulandırıcı özelliğinden dolayı corona virüse karşı koruma sağlayacağı tezini doğru bulmadığını ifade eden Ciravoğlu, şunları söyledi;

•Aspirin, düşük dozda, 100 miligramlık dozlarda bağırsakta çözünen, tipik kan sulandırıcı olarak kullanılan bir ilaçtır. Ancak bunun mutlaka hekim kontrolünde kullanılması gerekir, hekim tarafından reçete edilmesi gerekir. Yapılan tetkiklerden sonra, kişiye gerekiyorsa verilir ve kullanıma başlanır.

•Vatandaşın, kendi kendine alayım coronaya karşı korunayım ya da kan sulandırıcı olarak kullanayım şeklinde bir yaklaşımı var. Bu tür ilaçları alması sakıncalıdır, mutlak surette bir hekim kontrolünden sonra alınması gerekir.

Bulgaristan’dan Edirne’ye alışveriş için gelen Hatice Yorulmaz ise özellikle grip mevsiminin başlamasıyla corona virüsten de korunma amaçlı aspirin aldığını belirtti.


Yorulmaz, “Her hafta sonu Edirne’ye geliyorum. Geldiğim zaman da eczaneden özellikle aspirin ve grip ilaçları alıyorum. Corona virüsü döneminde önlem almak istiyoruz. Kur farkı nedeniyle burada ucuz olduğu için de Edirne’yi tercih ediyoruz” diye konuştu. (DHA)

TL, Bulgar Leva’sı karşısında eridi: Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.