iPhone 12 Pro satın alabilmek için kaç gün çalışmak gerekiyor?

Apple iPhone 12 Pro satın alabilmek için fiyatlar ülkelerin ortalama maaşları ile karşılaştırıldı. Türkiye açık ara farkla dünya lideri oldu!

iPhone 12 Pro satın alabilmek için kaç gün çalışmak gerekiyor?

iPhone 12 Pro satın alabilmek için kaç gün çalışmak gerekiyor?

iPhone 12 Pro 128 GB versiyonunun Türkiye’deki resmi fiyatı 14.999 TL olacak. Geçen senenin modeline göre 4.000 TL’lik bir artış göze çarpıyor.


Ancak alıcılar bu yılın iPhone 12 Pro kutusunda ne şarj cihazı ne de kulaklık bulabilecekler. Fiyatları karşılaştırırken bu detayı da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Picodi.com analitik ekibi, iPhone 12 Pro satın alabilmek için kaç gün çalışılması gerektiği ile indeksi derledi.

• Numbeo verilerine göre, Türkiye’de ortalama maaş miktarı net 3.035 TL olarak göze çarpıyor. Bu da Türkiye’de ortalama bir kişinin, iPhone 12 Pro 128 GB alabilmek için 103,8 gün çalışması gerektiğini gösteriyor.

• Bu hesabın hiçbir şey yememe şartı ile yapıldığını da hatırlatmak gerek.

• Geçen yılın iPhone indeksine göre Türkiye’nin durumu bir önceki duruma göre 14,7 gün kötüye gitti.


• İsviçre, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’daki yüksek kazanç miktarları, bu ülke vatandaşlarının yeni iPhone modelini, sırası ile 4,4, 6,1 ve 6,6 günde alabilmelerine imkan sağlıyor.

En çok çalışması gereken ülke Türkiye

• iPhone 12 Pro fiyatı konusunda en düşük puanı alan ülke ise maalesef ülkemiz oldu: Son model iPhone alabilmek için ortalama 103,8 iş gününü gözden çıkarmamız gerekiyor.

• 103 gün çalışması gereken Türkiye’yi; 88 gün ile Filipinler, 87 günle Ukrayna, 86,5 gün ile Kolombiya, 83,3 gün ile Brezilya, 75,3 gün ile Belarus, 74,6 gün ile Kazakistan takip ediyor.

• Komşumuz Yunanistan‘da ise bu yeni oyuncak 26,5 güne mal oluyor.

Ukrayna‘da gereken süre 87 gün iken Rusya’da ise 47,5 gün olarak göze çarpıyor.

Almanya‘da ise son model iPhone alabilmek için sadece 9,7 gün çalışmak durumunda kalıyorlar.

İşte o liste:

iphone index türkiye

Metodoloji ve Kaynaklar


2020 iPhone indeksi, yeni iPhone 12 Pro’nun Apple mağazalarında ve yetkili satıcılarında satışa sunulan fiyatına göre hazırlanmıştır. Ortalama maaşlar, ülkelerin resmi bakanlıklarından veya istatistik ofislerinden alınmıştır ve ilgili ülkelerde iPhone fiyatlarının yayınlandığı tarih baz alınmıştır. Net maaşlar ise, yerel maaş hesaplayıcıları kullanılarak belirlenmiştir. Aylık maaşlar, bir aydaki ortalama iş günü sayısı olan 21’e bölündü. İstatistik bürolarının haftalık ücret kullandığı ülkelerde maaşı 5’e bölündü. (Kaynak: Picodi)

Ateş ölçen akıllı telefon Huawei tarafından patentlendi