iPhone 12 Pro satın alabilmek için kaç gün çalışmak gerekiyor?

Apple iPhone 12 Pro satın alabilmek için fiyatlar ülkelerin ortalama maaşları ile karşılaştırıldı. Türkiye açık ara farkla dünya lideri oldu!

iPhone 12 Pro satın alabilmek için kaç gün çalışmak gerekiyor?

iPhone 12 Pro satın alabilmek için kaç gün çalışmak gerekiyor?

iPhone 12 Pro 128 GB versiyonunun Türkiye’deki resmi fiyatı 14.999 TL olacak. Geçen senenin modeline göre 4.000 TL’lik bir artış göze çarpıyor.


Ancak alıcılar bu yılın iPhone 12 Pro kutusunda ne şarj cihazı ne de kulaklık bulabilecekler. Fiyatları karşılaştırırken bu detayı da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Picodi.com analitik ekibi, iPhone 12 Pro satın alabilmek için kaç gün çalışılması gerektiği ile indeksi derledi.

• Numbeo verilerine göre, Türkiye’de ortalama maaş miktarı net 3.035 TL olarak göze çarpıyor. Bu da Türkiye’de ortalama bir kişinin, iPhone 12 Pro 128 GB alabilmek için 103,8 gün çalışması gerektiğini gösteriyor.

• Bu hesabın hiçbir şey yememe şartı ile yapıldığını da hatırlatmak gerek.

• Geçen yılın iPhone indeksine göre Türkiye’nin durumu bir önceki duruma göre 14,7 gün kötüye gitti.


• İsviçre, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’daki yüksek kazanç miktarları, bu ülke vatandaşlarının yeni iPhone modelini, sırası ile 4,4, 6,1 ve 6,6 günde alabilmelerine imkan sağlıyor.

En çok çalışması gereken ülke Türkiye

• iPhone 12 Pro fiyatı konusunda en düşük puanı alan ülke ise maalesef ülkemiz oldu: Son model iPhone alabilmek için ortalama 103,8 iş gününü gözden çıkarmamız gerekiyor.

• 103 gün çalışması gereken Türkiye’yi; 88 gün ile Filipinler, 87 günle Ukrayna, 86,5 gün ile Kolombiya, 83,3 gün ile Brezilya, 75,3 gün ile Belarus, 74,6 gün ile Kazakistan takip ediyor.

• Komşumuz Yunanistan‘da ise bu yeni oyuncak 26,5 güne mal oluyor.

Ukrayna‘da gereken süre 87 gün iken Rusya’da ise 47,5 gün olarak göze çarpıyor.

Almanya‘da ise son model iPhone alabilmek için sadece 9,7 gün çalışmak durumunda kalıyorlar.

İşte o liste:

iphone index türkiye

Metodoloji ve Kaynaklar


2020 iPhone indeksi, yeni iPhone 12 Pro’nun Apple mağazalarında ve yetkili satıcılarında satışa sunulan fiyatına göre hazırlanmıştır. Ortalama maaşlar, ülkelerin resmi bakanlıklarından veya istatistik ofislerinden alınmıştır ve ilgili ülkelerde iPhone fiyatlarının yayınlandığı tarih baz alınmıştır. Net maaşlar ise, yerel maaş hesaplayıcıları kullanılarak belirlenmiştir. Aylık maaşlar, bir aydaki ortalama iş günü sayısı olan 21’e bölündü. İstatistik bürolarının haftalık ücret kullandığı ülkelerde maaşı 5’e bölündü. (Kaynak: Picodi)

Ateş ölçen akıllı telefon Huawei tarafından patentlendi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.