Milli Piyango’da KDV sessiz sedasız sıfırlandı!

Ekonomi yazarı Barış Soydan: Suyun, simidin, ekmeğin yüzde 8, bebek bezinin yüzde 18 iken, Milli Piyango’nun KDV’si sessiz sedasız sıfırlanıverdi!

Barış Soydan: Milli Piyango KDV sessiz sedasız sıfırlandı!

Milli Piyango’da KDV sessiz sedasız sıfırlandı!

T24’ün ekonomi yazarı Barış Soydan, Demirören Grubu bünyesinde bulunan Milli Piyango’da Katma Değer Vergisi’nin (KDV) sıfırlandığını söyledi.


Barış Soydan, bugünkü köşe yazısında “Milli Piyango devletteyken şans oyunları yüzde 18 KDV’ye tabiydi. KDV geliri, Milli Piyango’nun faaliyet raporlarında kamuya sağlanan ayrı bir katkı kalemi olarak gösterilirdi” hatırlatması yaptı ve şunları yazdı:

Devlet, Milli Piyango’yu Demirören’e verirken bir de “iyilik” yaptı ve KDV’yi sıfırladı. Yanlış okumadınız, şu anda piyango oyunlarında (Sayısal Loto, On Numara, Kazı Kazan vb.) KDV SIFIR. Suyun, simidin, ekmeğin KDV’si yüzde 8, bebek bezinin KDV’si yüzde 18 iken, şans oyunlarının KDV’si sessiz sedasız SIFIRlanıverdi. Buna neden olarak Türkiye Varlık Fonu’nun KDV’den muaf olması gösterildi. Daha doğrusu Türkiye Varlık Fonu’nun mevcut KDV istisnası Demirören’in lehine yorumlandı.

Soydan yazısında “KDV’nin sıfırlanması, Milli Piyango’nun devlete aktaracağı hasılatın da azalmasına neden oldu. Milli Piyango devletteyken satışların yüzde 42-43’lük kısmını kamuya aktarılıyordu” dedi.


T24 yazarının aktardığına göre artık kamuya aktarılacak oran KDV geliri olmadığı için artık yüzde 31,5’e düştü.

Milli Piyango ilk olarak Türkiye Varlık Fonu’na devredilmişti. Piyango daha sonra Demirören Holding iştiraki olan Şans Dijital ve İnteraktif Hizmetler Teknoloji Yatırım AŞ’nin yüzde 51 ve İtalyan Sisal S.p.A’in yüzde 49 katılımıyla kurulan Sisal – Şans Ortak Girişimi’ne satılmıştı.

Önce Varlık Fonu’na, sonra Demirören’e

Milli Piyango İdaresi’nin lisans hakkı; Piyango, Hemen-Kazan, Sayısal Loto, Şans Topu, On Numara ve Süper Loto oyunları ile benzer şans oyunlarına ilişkin lisans düzenleme hakkı 49 yıl süreyle Türkiye Varlık Fonu’na devredilmişti.


Türkiye Varlık Fonu’nun açtığı ihale sonucunda ağustos ayından itibaren 10 yıl boyunca Milli Piyango, Demirören ve İtalyan ortağının Sisal-Şans Ortak Girişimi tarafından işletilecek. Bu satışın ardından Milli Piyango’nun çekilişleriyle ilgili bazı iddialar daha sık gündeme gelmeye başladı. Özellikle bazı CHP’li vekiller şaibe iddalarını Meclis’te dile getirdi.

Sayısal Loto 18 ve 23 Kasım çekilişlerinde altı sayıdan 4’ü aynı geldi!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.