DİSK’ten asgari ücret tepkisi: İşçileri sefalete tekrar mahkum ettiniz!

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu’ndan asgari ücret tepkisi: İşçileri sefalete tekrar mahkum ettiniz. Bu mu sizin adaletiniz? Bu asgari ücretle buranın ucuz emek cenneti olduğunu tekrar teyit ettiniz.

disk arzu çerkezoğlu asgari ücret

DİSK’ten asgari ücret açıklaması: İşçileri sefalete tekrar mahkum ettiniz

Asgari Ücret Tespit Komisyonu dördüncü ve son toplantısını bu sabah Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yaptı. Toplantının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılı için asgari ücret teklifini açıkladı. Asgari ücret 500 liralık artışla net 2825 olarak açıklandı.


Sendikaların beklentisi ne kadardı?

DİSK asgari ücretin 3 bin 800 lira Türk-İş ise 3 bin lira üzerinde olmasını istiyordu açıklanan rakamla sendikaların beklentileri karşılanmamış oldu.

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu: İşçileri sefalete tekrar mahkum ettiniz!

Kadıköy’de asgari ücret açıklanırken açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu “mücadelenin yeni başladığını bu rakamın insan onuruna yarışmayan sefalet ücreti olduğunu” söyleyerek tepki gösterdi.

Çerkezoğlu, “İşçileri sefalete tekrar mahkum ettiniz. Bu mu sizin adaletiniz? Bu asgari ücretle buranın ucuz emek cenneti olduğunu tekrar teyit ettiniz. 1 Ocak’tan itibaren bütün işçilerle birlikle mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Çerkezoğlu, açıklamasında şunları söyledi:


“Aldığımız bilgilere göre, Çalışma Bakanı’nın en önemli vurgusu ‘Enflasyona ezdirmedik’ demiş. Türkiye’de enflasyonun ne olduğunu, işçilerin, emekçilerin, halkın nasıl yoksullaştığını bu ülkede yaşayan herkes her gün bakkala, manava, pazara gittiğinde, evine ekmek götürmek istediğinde yaşıyor ve biliyor.

Açıklanan resmi enflasyon rakamları özellikle de gıda enflasyonu biraz önce de ifade ettim; asgari ücretlinin en önemli gıder kalemi olan gıda enflasyonu daha kasım ayında yüzde 21’in üzerindeydi. Yıl sonunda resmi rakamla bile en az yüzde 25 olacağını herkes biliyor.

Ama gerçek enflasyon, yani bizim kendi hayatımızda yaşadığımız enflasyon çok daha yüksek. Asgari ücret bir kez daha enflasyon karşısında, dolar-altın fiyatları karşısında gerileyen, ‘büyüyoruz, milli gelir artıyor’ diyorlar ya, milli gelirden, büyümeden hiçbir biçimde payını alamayan, işçinin ailesi ile birlikte geçinmesi açısından son derece yetersiz bir ücret olarak açıklanmıştır.”

Türk-İş: Karara muhalif kalıyoruz!

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, “Belirlenen net asgari ücret yetersizdir, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır” ifadelerini kullandı.

Irgat açıklamasında, “2021 yılında geçerli olacak asgari ücret gördüğünüz gibi işveren ve hükümet temsilcileri tarafından oy çokluğuyla belirleniyor. İşçi kesimi olarak alınan karara katılmıyor ve muhalif kalıyoruz. Açıklanan ücret işçi beklentilerini karşılamaktan uzak” diye konuştu.


“Bu hesaplamanın içinde ailenin harcamaları yoktu, aralık ayında gerçekleşecek enflasyon oranı da yoktu” diyen Irgat, “Fiyat artışları da dikkati de alınmamıştı. İşçi kesimi olarak net 3 bin liranın üzerinde bir rakam teklif etmelerini bekledik. Birlikte belirledikleri asgari ücret yetersiz ve işçilerin beklentilerinden uzak. Bugünün şartlarında yetmeyecek bir asgari ücret belirlenmiştir. 3 işçi konfederasyonu olarak görüşlerimizi paylaşmıştık” ifadelerini kullandı.

KESK’ten asgari ücret tepkisi: 5’li müteahhite vergi affı için para var!