Çiftçi Meliha Atay isyan etti: Sesimizi duymuyorsun Cumhurbaşkanım, bittik gittik!

Ispanak üreticisi çiftçi Meliha Atay isyan etti: Sesimizi duymuyorsun Cumhurbaşkanım, bittik gittik! Ne hayvancıyı ne de çiftçiyi duyuyorsunuz! Torunlar elimize bakıyor, bu eziyeti niye çekiyoruz?

Çiftçi Meliha Atay isyan etti: Sesimizi duymuyorsun Cumhurbaşkanım, bittik gittik!

Çiftçilerin sorunlarının görmezden gelindiğini söyleyen ıspanak üreticisi Meliha Atay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek “Görün halimizi, büyüklerimiz sesimizi hiç duymuyor. Çiftçi bitti, gitti” ifadelerini kullandı. (video aşağıda)

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, kar yağışı altında tarlasında ıspanak toplayan tarım işçisi Fethi-Meliha Atay’ı çiftini ziyaret ederek sorunlarını dinledi.


Kar altında çalışıyorlar

Sarıbal, “Biri 60, diğeri 70 yaşındaki Fethi-Meliha Atay çifti kar altında ıspanak topluyor. 70 yaşında olan emekli koca bin 500 lira maaşla geçinmediği için eliyle tarlada çalışmak zorunda. Çocukları da asgari ücretle çalışıyor. Torunları ellerine bakıyor. ‘Duyun sesimizi, bu halimiz ne olacak’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

Tarlada 1,5 lira, pazarda 10 lira

Çiftçinin zor şartlar altında verdiği emeğe dikkat çeken Sarıbal, “Üretici; ‘Biz 2 liradan satabiliyorken tüketici de 3 liradan alabiliyor ise biz buna razıyız. Emeğimiz helaldir. Ama biz burada bu çamurun, bu soğuğun içinde 1,5 liraya topladığımız ıspanağı vatandaş 8-10 liraya alıyor ise bunda hakkaniyet de yok, bunda disiplin de yok, denetim de yok’ diye isyan ediyorlar ifadelerini kullandı.


ıspanak üreticisi çiftçi perişan

“Sesimizi duymuyorsun Cumhurbaşkanım”

“İşte görün halimizi, çiftçinin durumu bu ” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen  ıspanak üreticisi çiftçi Meliha Atay, şu ifadeleri kullandı;

• Ne yapacağımızı şaşırdık. Büyükler duymuyor sesimizi hiçbir zaman. Çiftçi bitti gitti. Bu ıspanak, domates, biber olmazsa biz ne kazanacağız?  Kim ne yiyecek? Bu halimizi gör Cumhurbaşkanım.

• Ben 60, eşim 70 yaşında ıspanak topluyoruz. Kilosu 1,5 TL’den satıyoruz. Pazarcılara dikkat edin biraz. Millet pahalılıktan alamıyor.


• Size her şeyi söylüyoruz. Hiç duymuyorsunuz. Ne hayvancıyı ne de çiftçiyi duyuyorsunuz. Ne yapalım biz, eşim emekli bin 500 TL maaş alıyor ne olacak bu paradan. Çoluk çocuk aç.

Hakkınızı helal edin deyip sokak ortasında kendini vurdu!