Tereyağı fiyatları yüzde 55 arttı: İrlanda tereyağına muhtaç kaldık!

Market alışverişinde eli tereyağına uzanan, hızla geri çekiyor. Çünkü Ocak ayı itibarıyla tereyağı fiyatları yüzde 55 zamlandı. 8 kilo tereyağından 1 kilosu ithal. En çok İrlanda tereyağı ithal ediliyor. Türkiye bu yılın 11 ayında İrlandalı çiftçilere 17 milyon dolar kazandırdı.

Tereyağı fiyatları yüzde 55 arttı: İrlanda tereyağına muhtaç kaldık!

Tereyağı fiyatları yüzde 55 arttı: İrlanda tereyağına muhtaç kaldık!

2020’nin son günlerinde bir kilo tereyağı 54 TL’ye alınabilirken bugün marketlerde  aynı marka tereyağının etiketinde 84 TL yazıyor. Bunun üzerinde ve altında rakamlar da elbette bulunuyor ancak hemen her markada çok yüksek zam dikkat çekiyor. Bu fiyat artışının ardında ise Türkiye’nin tereyağında bile dışa bağımlı hale gelmesi yatıyor.


İthal tereyağı yerli tereyağına karıştırılıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre 2020 yılının ilk 11 ayında Türkiye’de 71 bin ton tereyağı üretildi. Ancak üretim iç talebe yetmeyince aynı dönemde 8 bin ton ithalat yapıldı. Bunun için 31.6 milyon dolar ödendi. İthal tereyağı genellikle yerli tereyağına karıştırılıyor ve yüzde 50’yi aşmadığı için menşei yerli yazmaya devam ediyor.

En çok İrlanda tereyağı

En çok ithalat yapılan ülke ise İrlanda oldu. Türkiye’de çiftçilerin traktörleri haczedilirken, üretici üretimi bırakırken Türkiye bu yılın 11 ayında İrlandalı çiftçilere 17 milyon dolar kazandırdı.

tereyağı ithal

8 kilo tereyağından 1 kilosu ithal

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Üretim yerine ithalatı seçen AKP nedeniyle, sofradaki her 8 kilo tereyağından 1 kilosu ithal. Hayvan ithal, yem hammaddeleri ithal. Tereyağında net ithalatçı konumdayız” dedi.


Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Raşit Uysal da çiğ süte gelen 50 kuruşluk son artışın bu yüksek zamları karşılamadığını belirterek pandemide halkın alım gücünün azaldığı bu dönemde gelen zammın fahiş olduğunu belirtti.

Para faize gidiyor!

Tüketici gibi üretici de dertli. Artvinli süt ürünleri üreticisi Öcal Özcan Yüksel, desteklerin çok az olduğunu vurgulayarak, “Yem fiyatı artıyor, çiftçiler borçlu, kazanılan para kredi faizine bile yetmiyor” dedi.

Yaşlılar üretimi bırakıyor, gençler devralmıyor!

Üretici Öcal Özcan Yüksel çiftçilerin üretimi hızla terk ettiğini anlattı:


“Yaşlılar bırakıyor, gençler işi devralmıyor. Kim sabah 4’te kalkıp bunca emeğe bu kadar az kazanmayı seçer ki?” Milletvekili Orhan Sarıbal tarıma desteğin yetersiz kaldığını belirterek, “Tesis yatırımlarında hibe ve düşük faizli işletme kredileri verilmeli” dedi. Prof. Harun Raşit Uysal ise çözümün kooperatifleşmede olduğunu vurguladı. (Sözcü)

Rakı fiyatı 17 yılda yüzde 1200 zamlandı, üretim yüzde 40 azaldı!