Asya piyasaları açıldı: Sığ işlemlerde Dolar/TL %16 artarak 8,39’a yükseldi!

Asya piyasaları açıldı, sığ piyasaya göre ilk fiyatlamalar geldi! Merkez Bankası’ndaki başkan değişimi sonrası Dolar/TL kuru 8,39’a yükseldi!

asya piuasaları dolar tl

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda başkan değişikliği sonrasında Dolar/TL’de yükseliş kaydedildi.

Dolar/TL kotasyonu yüzde 16 yükselişle 8,39 seviyesinin üzerini gördü. Dolar/TL kuru geçen haftayı 7,21 seviyesinde kapatmıştı.


dolar

Kaynak: Bloomberg USD/TRY kuru

Ne olmuştu?

Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı. 2 yılda üç Merkez Bankası Başkanı görevden alındı. Naci Ağbal, 18 Mart’taki toplantısında politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 19’a çıkarmıştı.

Bu kararın ardından Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile Naci Ağbal görevinden alınarak yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı. Görevden alma ve yeni atama kararı ekonomistler tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Naci Ağbal: Görevden alınmam nedeniyle de şükranlarımı arz ediyorum

• Sayın Cumhurbaşkanımıza Merkez Bankası Başkanlığı dahil bugüne kadar uygun görerek atadığı tüm görevlerden dolayı teşekkür ederim. Bugün itibariyle görevden alınmam nedeniyle de şükranlarımı arz ediyorum. Rabbim hepimizin hakkında hayırlısını nasip eylesin.

Şahap Kavcıoğlu: Enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama hedefi

Merkez Bankası’nın Yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ilk açıklamasını yazılı yaptı. TCMB’nin, kanunla belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğini belirten Kavcıoğlu, şunları kaydetti:

• Enflasyondaki gerileme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki kalıcı iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarı olumlu etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı artırıcı sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır.


• Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacak olup uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır.

Ekonomi gündemi