Vatandaşa geri ödemeli kredi, müteahhitlere kira borcunda mücbir sebep!

Esnafa kepenk kapattıran Covid-19 salgını, iktidara yakın şirketler için kira borcu ödemesinde “mücbir sebep” oldu. Kalyon, Cengiz, Limak ve Mapa ortaklığındaki İGA’nın 2020’de silinen kira borcu ise esnafa verilen desteğin 2,5 katı oldu.

istanbul havalimanı iga kira borcu

İstanbul Havalimanı’nı işleten Kalyon, Cengiz, Limak ve Mapa ortaklığındaki İGA’nın, DHMİ’ye ödemesi gereken kirayı 2018 yılından bugüne hiç ödemediği öğrenildi.

İGA’dan, “Mücbir sebepler” gerekçesiyle 2020 yılında alınmayan kiraların güncel kurla 9,28 milyar TL’ye denk geldiği belirlenirken CHP’li Atilla Sertel, “İGA’ya kira borcu iptal edilerek sağlanan destek, esnafa verilen desteğin, 2,48 katıdır” dedi.


Covid-19 salgınının ekonomide yarattığı tahribat nedeniyle on binlerce esnafın kepenk kapattığı Türkiye’de, kamu ihalelerinin çoğiunu alan dört şirkete milyarlarca liralık ayrıcalık sağlandı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin 2017 ve 2018 yılı hesaplarının masaya yatırıldığı TBMM KİT Komisyonu toplantısında konuşan CHP Milletvekili Atilla Sertel, Kalyon, Cengiz, Limak ve Mapa ortaklığındaki İGA’nın dört yıldır DHMİ’ye kira ödemediğini dile getirdi.

Borç iptal edildi

İGA’nın, işlettiği İstanbul Havalimanı için DHMİ’ye ödemesi gereken yıllık kira bedelinin 1,1 milyar Euro olduğu bildirildi. TBMM KİT Komisyonu’nda konuşan muhalefet milletvekilleri, işletmeden alınması gereken ancak Covid-19 gerekçesiyle iptal edilen kira borcunun da güncel kur ile 9,28 milyar TL’ye karşılık geldiği ifade etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ayrıca, 2021-2022 dönemine ait kira bedellerini indirimli uygulayacağı vurgulandı. 2018 yılında iki yıl süreyle kira erteleme imkanı sağlanan İGA, 2020 yılında da Covid-19 gerekçesiyle kira ödemeyince, DHMİ’ye bugüne kadar hiç kira ödememiş oldu.

“Şirketlere kıyak”


CHP’li Atilla Sertel, İGA’nın silinen yıllık kira borcunun, esnafa verilen desteğin 2,5 katı olduğunu söyledi. Silinen borcun 9,28 milyar TL olduğunu belirten Sertel, “Esnafa sağlanan destek paketi 3,72 milyar TL. Şirketlere kıyak geçiliyor” diye konuştu. (BirGün)

DHMİ havalimanlarında 2020 yılı kirası iptal edildi, 2021 ve 2022’de yüzde 50 indirim uygulanacak


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.