Bakan Koca: Çin, Sinovac aşısı teslimatını 100 milyon doz eksik yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Rus Sputnik V aşısının acil kullanımına onay verildiğini ve ilk sevkiyatın mayıs ayında beklendiğini duyurdu. Bakan Koca ayrıca, Çin’in Sinovac aşısı teslimatlarını 100 milyon doz eksik yaptığını açıkladı.

bakan koca sinovac

Bakan Koca, cuma günü twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz yaptığı inceleme ve değerlendirmeler sonunda Sputnik V aşısının acil kullanımına onay vermiştir. İki ülke için hayırlı olmasını dilerim. Böylece üçüncü aşı olarak Sputnik V aşısı da ülkemizde kullanıma girecek.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı, Antalya’da İl Değerlendirme Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “6 ayda 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay gerçekleşmesi beklenmektedir. En kısa sürede bu aşı da ülkede kullanımıma başlayacak.” dedi.


‘Çin sözleşmeye uymadı, 100 milyon doz Sinovac gelmedi’

Bakan Koca, Çin’in Sinovac aşısı tedariki hakkında yapılan sözleşmeye uymadığını belirterek, “Erken dönemde nisan ayı sonunu itibariyle 100 milyon aşının gelmesi gerekiyordu. Üretilen ülke öncelikle kendi vatandaşlarına uygulamak istedi, sözleşme gereği olan bu aşı miktarı gelmemiş oldu.” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı, Türkiye’de kullanılmak üzere 6 milyon doz Biontech ve Sinovac aşısı bulunduğunu açıkladı.

‘BioNTech doz aralığı yanlış anlaşıldı’

Sağlık Bakanı Koca, Pfizer-BioNTech aşısıyla ilgili olarak bilim kurulunun aldığı 2 doz arası uygulama süresinin 28 günden 6-8 haftaya çıkarılması kararının yanlış anlaşıldığını söyledi.

Bakan, “Öncelikle bu karar, bilimsel gerekçelerle ve somut kanıta dayalı verilerin incelenmesiyle alınmış bilimsel bir karardır.” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Koca, “Haziranla birlikte daha yoğun aşı gelecek. Haziranda en az 40 yaş üstü vatandaşımızı aşılama noktasında kararlıyız. Yaz dönemi itibarıyla da 18 yaş ve üstü herkesin aşılanması için yoğun bir çaba içindeyiz.” dedi.

BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin ile Haziran ayında yapılacak sevkiyat hakkında tekrar görüştüğünü belirten Sağlık Bakanı, “Mayıs ayı için 1 milyon doz daha aşı gelecek, haziran ayı için de 30 milyon doz aşıda sorun yok. Bu miktarı da Uğür Hoca daha da artırma gayreti içinde. Biontech için de daha önce bildiğiniz gibi 30 milyon dozluk bir anlaşmaydı. 90 milyon doza çıkarmış oluyoruz. Yazdan önce gelmesi için gayret içindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Fahrettin Koca, çarşamba günü Türkiye’nin Rusya ile 50 milyon doz Sputnik V aşısının alımı için anlaşma imzaladığını duyurmuş ve Rus aşısının Türkiye’de üretilmesi için anlaşmaya varıldığını belirtmişti.

Sputnik V, Çin menşeili Sinovac ve Alman Pfizer-BionTech aşılarından sonra Türkiye’de Covid-19 aşılamasında kullanılacak üçüncü aşı oldu.

Brezilya, Çekya ve Slovakya onay vermedi

Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu (ANVISA) pazartesi günü Rus Covid-19 aşısı Sputnik V’ye onay vermediğini duyurdu.


ANVISA, aşının “etkinliği” ve “güvenilirliği” konusunda yeterli veri olmamasını belirterek Rus aşısının ithaline karşı çıktı.

Çekya ve Slovakya ilaç düzenleme kurumları Rus Sputnik V aşısı hakkında, veri eksikliği olduğunu belirterek aşının acil kullanım onayını askıya almıştı.

Avrupa’da yalnızca Macaristan ve San Marino kullanıyor

Macaristan, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmamış olan Rus aşısı Sputnik V’i kullanan tek AB ülkesi.

Macaristan’da, EMA onayı olmayan Çin aşısı Sinovac aşısı da kullanılıyor.

İtalya sınırları içinde bulunan San Marino’da da Rus Covid-19 aşısı kullanılıyor.

Almanya Sağlık Bakanı, EMA’nın onay vermesi durumunda Rusya’dan aşı alınması konusunda ikili görüşmeler yapacağını açıklamıştı.

Sputnik V aşısı bugüne kadar Rusya, Belarus, Arjantin, Bolivya, Sırbistan, Cezayir, Filistin, Venezüella, Paraguay, Türkmenistan, Macaristan, BAE, İran, Gine, Tunus, Ermenistan, Meksika, Nikaragua, Lübnan, Myanmar, Pakistan, Moğolistan, Bahreyn, Karadağ, Saint Vincent ve Grenadinler, Kazakistan, Özbekistan, Gabon, San Marino ve Suriye’de acil kullanım onayı aldı.

Rusya: Sputnik V yüzde 97,6 oranında etkili

Rusya Covid-19’a karşı ürettiği ve Türkiye’de de üretimine başlanacak Sputnik V’nin, toplamda 3 milyardan fazla nüfusa sahip 61 ülkede tescil edildiğini bildiriyor.

5 Aralık 2020 ila 31 Mart 2021 tarihleri arasında Rusya’da aşının her iki dozu ile aşılanmış olanlar arasında yapılan araştırmadan elde edilen koronavirüs enfeksiyon oranına ilişkin verilerin analizine göre, aşının yüzde 97,6 etkinlik gösterdiği belirtiliyor.

Uğur Şahin, BioNTech aşısında iki doz arasının 6 haftadan uzun olmaması gerektiğini söylemişti

Prof. Dr. Uğur Şahin, Şubat ayında BioNTech yaptığı açıklamada; birinci ve ikinci doz arasındaki sürenin 6 haftadan uzun olmaması gerektiğini söylemişti.


Profesör Şahin, “Bir bilim adamı olarak, aşının ikinci dozunun üç hafta, dört hafta, belki beş hafta, hatta altı haftaya kadar hala iyi olması umurumda olmaz. Ama bunu daha fazla geciktirmezdim. Bir bilim adamı olarak altı haftadan daha uzun süre gitmenin iyi olmadığına inanıyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

TTB’den Dr. Kırımlı: Şu anda dünyada aşı tedariki durmuş nadir ülkelerden biriyiz


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.