BIST, Dolar ve Amerikan Dolar Endeksi grafikleri: Kaos Teorisi

Türkiye’ye karşı söylemlerini olumsuz ve umarsız eksene alan siyasetçilerin nasıl yanıldıklarını gördük. Gelişmiş uygar devlet, yalan mesnetsiz safsatalarla tarihi saptırmaktan geçmez. Ancak tarihi yazanlar hep kazananlardır.

bist dxy usdtry

Antik Yunanistan’da da Persleri kötü bir konsepte alanlar, kendi felsefecilerin Perslerin demokratik olduklarını ve kendilerinin katil olduklarını belirttiklerinde yuhanmışlardı. Şimdi de böyle oluyor. Sözde Ermeni soykırımı ile gelişmekte olan ülkelere her türlü dayatmaya zemin hazırlayacak ifade büyük ilgi topluyor.

ASALA konuşulmuyor, terör örgütleri masum vatandaşları öldürdüğü belirtilmiyor. Yıkım edebiyatı ve diyalektiği benimseyen bir dünyada başka bir düşünce olamazdı. Tabi sadece bu sebeple dolar, altın kadar değerli değil. Çalışan üreten bir toplum olan Birleşik Devletler, sonraki 20 senede “durdurulamaz” Çin’in en büyük rakibi olmaya devam edecektir.


Tsla stock ABD NASDAQ endeksinin önemli bir göstergesi ve bugün yüzde 1.47 düşerek 694 dolardan kapanış gösterdi. ABD otomobil ve teknoloji piyasası sanıldığından iyi gitmekte ve az dalgalanmaktadır.

BIST 100 endeksi grafik yorumları:

bist100
Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur.

BIST 100, 1385.91 seansı kapattı. Performans olarak haftalık %4.17 ve aylık %0.27 yüzdelerini görmekteyiz. İndikatörlerin rating’i Al sinyali veriyor.

Stokastik %K (stoch) çizgisi %28,421 seviyesindedir. Trend çizgisinden fiyatlanma ve hacme baktığımızda genel anlamda Al sinyalleri alınmaktadır. Fib 1395 kırılırsa ancak momentum ile sağlanabilir, diye düşünülebilir.

Dolar/TL grafik yorumları:

usd try dolar tl
Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur.

USDTRY kuru, 8.1982 TL fiyatında işlem görmektedir. Gün içinde en yüksek Nötr ve en düşük 8.1695 fiyatlarını görüldü.

İlgili grafiği yorumlarsak, genel bakış boyutunda rating’in Güçlü Al sinyali verdiğini görmekteyiz.

Performans olarak haftalık %−2.30, aylık %−0.62 ve 3 aylık %11.94 yüzdelerini görmekteyiz. Bu sene performansı %10.2 kar/zarar oranında bulunuyor. Volatilite yüzdesi %1.23 olarak bulunuyor.

Osilatörler (göstergeler/indikatörler): Reytingine baktığımızda genel sonuç Nötr diyor. Müthiş osilatör 0.196141 A oranındadır. Stokastik %K (stoch) çizgisi 67.39 N olduğu açıkça görülebilir. Stokastik %D çizgisi ise 48.35 seviyesindedir.


Aroon up osilatörü %100 iken; Aroon down %0 seviyesindedir. Boğa (yükseliş trendi) / ayı (düşüş trendi) piyasası 0.29996374 N iken, parabolic sar osilatörünün 7.65064844 A olduğunu takip edilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse; haftalık bazda Güçlü Al sinyali kendini gösteriyor. Eğrisel olarak güçlü bir Al fırsatı vermese de 8.30 TL direnç boyutunda göze çarpmaktadır.

ABD Dolar Endeksi grafik yorumları:

dxy dolar endeksi

DXY, 90.623 seansı kapattı. Amerika dolar endeksi grafiğine baktığımızda performans olarak haftalık yüzde −0.41, aylık yüzde −2.22 ve 3 aylık yüzde 0.86 yüzdelerini görmekteyiz. Bu sene performansı yüzde 1.37 kar/zarar oranında bulunuyor.

İndikatörlerin rating’i Nötr sinyali veriyor. Müthiş osilatör −0.72843235 N seviyesindedir.

DXY grafiğine baktığımızda stokastik %K (stoch) çizgisi yüzde seviyesindedir. Kısaca, başka bir belirsiz faktör olmadığı sürece, 24 saat için bazda genel anlamda Güçlü Sat sinyalleri alınmaktadır. Aşağı düşüş baz noktasına ulaştı denilebilir. Rusya’dan, AB’den ve Uzak Doğu’dan gelen daha olumlu veriler ile Dolar daha güçsüz duruma düşebilir.

Sonuç itibariyle, daha barışçıl küresel bir dünyada güç noktaları gelişimi eşit dağıtacağından tarihi sahte yazmaya çalışan bir takım elitler tarafından benimsenmeyeceğinden kaos teorisi post modern dünyamızda hoş karşılanmaya devam edecektir, diyebiliriz.

Son olarak, piyasa okuryazarlığı ve yatırımcı kimliğinin gelişmesi için her küçük yatırımcının finansal grafik paylaşım platformlarında yer alması ve gözlemde bulunması önem arz etmektedir.

Okan ÖZDEMİR


Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Türkiye’deki kripto para borsaları bankalar tarafından nasıl denetlenecek?