Hazır giyim sektöründe yüzde 30 döviz zammı hazırlığı!

TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclis Başkanı Fayat: Döviz bazlı hammadde fiyat artışı enflasyonu etkiledi, enflasyon artışı hazır giyimdeki fiyatlara yansıtılmadı, yüzde 20-30 zam olabilir.

Hazır giyim sektöründe yüzde 30 döviz zammı hazırlığı!

Hazır giyim sektöründe yüzde 30 döviz zammı hazırlığı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre üretici enflasyonu (ÜFE) mart ayında yüzde 4,13’lük artışla yüzde 31,20’ye çıktı. Üretici enflasyonundaki artışın önümüzdeki günlerde fiyatlara yansıması beklenirken, bu yöndeki ilk açıklama TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclis Başkanı Şeref Fayat’tan geldi.


“Destek yetersiz”

Fayat, hammadde fiyatlarında döviz bazlı fiyat artışının enflasyonu etkilediğini ve enflasyondaki artışın hazır giyimde tam olarak yansıtılmadığını söyledi. Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Fayat, “Hazır giyimde sonbaharda fiyatlarda yüzde 20-30’u aşan oranda artış yaşamak zorundayız” dedi.

“Kapanan markalar olabilir”


Pandemi ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle sektöre sağlanan desteğin yetersiz olduğunu vurgulayan Fayat, önümüzdeki dönemde bir çok markanın kapandığını görebileceğimizi de ifade etti. Fayat, sektör için sağlanan desteklerin yıl sonuna kadar sürdürülmesi çağrısında da bulundu.

Restoran işletmecileri dertli: Bizi virüs değil, açlık öldürecek!