Kripto para piyasası neden düştü? Bitcoin ve altcoinler çakıldı!

Kripto para piyasası neden düştü? Bitcoin ve Ethereum pazar günü yüzde 10 civarında düşüş kaydederken, Litecoin ve Ripple’daki gerileme yüzde 15’i aştı. Geçtiğimiz hafta Elon Musk’ın tweetiyle yükselişe geçen Dogecoin’de ise düşüş dünden bu yana yüzde 25’i geçti.

bitcoin kripto

Kripto para piyasası neden düştü? Bitcoin ve altcoinler çakıldı!

Bitcoin pazar günü yaşanan düşüşle son 3 haftanın en düşük seviyesini gördü. Coinbase’in geçtiğimiz hafta halka arzı sonrası yükselişe geçen kripto paralar, sert bir düşüş yaşıyor. Kripto para birimlerinden en büyük işlem hacimlisi Bitcoin, bugün sabah saatlerinde üç haftanın en düşük seviyesi olan 52 bin dolara kadar düştü.


Son 24 saatte rekor tazeleyen Bitcoin 64 bin dolara kadar çıkmış ve 24 saat içerisinde 10 bin dolardan fazla değer kaybederek birçok altcoinin çakılmasına neden oldu. Kripto para piyasasının gidişatını belirleyen Bitcoin’in düşmesinden etkilenen birçok alt coin de ise yüzde 30’lara varan değer kaybı yaşadı.

Bloomberg’in Coindesk’ten aktardığı habere göre ani düşüşün nedeni tam olarak belirli değil fakat ABD Hazine Bakanlığı’nın bazı finansal kuruluşlara “kripto para kullanarak para akladıkları” gerekçesiyle ceza uygulayacağına dair söylentiler düşüşte etkili oldu.


Coinkolik’in haberinde ise “ABD Hazinesinin birkaç finans kurumunu kripto para aklama ile suçlamasıyla ilgili doğrulanmamış bir haber, kripto para piyasasında hasara yol açtı. Kripto para piyasasının lideri Bitcoin (BTC) erken saatlerde 51.000 dolar seviyesine kadar geriledi ve en iyi altcoin‘ler daha da sert kayıplar gördü” denildi.

Haberde söz konusu “tweetin sosyal medyada dolaşıma girdikten sonra 54 dakika içinde kripto para piyasasından 288 milyar doları silmeyi başardığı” yorumu yapıldı.

Altcoin fiyatları da çakıldı!

Bitcoin’in değer kaybetmesi birçok alt coinin de çakılmasına neden oldu. Etherum yüzde 11’den fazla değer kaybederken, XRP (Ripple) yüzde 17 düşüş kaydetti. Litecoin yüzde 17, Dogecoin yüzde 26 değer kaybı yaşadı. Bitcoin’in düşmesinden etkilenen birçok alt coin de ise yüzde 30’lara varan değer kaybı yaşadı.

Son 24 saatte 9 milyar dolar likidite edildi!


Piyasadaki güvensizlik ve Bitcoin’in ani düşüşleriyle birçok yatırımcı pozisyonlarını likidite etti. Bitcoin’nin sert düşüşüyle güvensizliğin neden olduğu kripto para piyasasında son 24 saatte 9 milyar dolar değerinde pozisyonun likidite edildiği söyleniyor.

Borsa İstanbul, ASELS ve Dolar grafik: Kripto para mevzuatı