Ankara’da “Erdoğan’a hakkımızı helal etmiyoruz” diyen esnaf, vergi levhasını yaktı!

Ankara’da bir araya gelen ve zor durumda olduklarını ifade eden bir grup esnaf, “Erdoğan’a hakkımızı helal etmiyoruz” diyerek vergi levhalarını yaktı.

vergi levhalarını

Video aşağıda – ANKA’nın haberine göre Ankara’daki esnaf, dükkanlarını açamazlarsa batma noktasına geldiklerini açıklayarak, vergi beyannamelerini yaktı. Yaklaşık 1 yıldır dükkanının kapalı olduğunu ifade eden Nurcan Kızıl, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni destek paketinin yeterli olmadığını ifade etti. Kızıl, Erdoğan’ın “helallik” talebine ise “Helal etmiyorum, etmem için hiçbir gerekçe yok. Hatta haram ediyorum” dedi.

Pandemide dükkanlarını açmadıkları için iflasın eşiğine gelen esnafın Ankara Valiliği önündeki eylemine izin verilmedi.


Polisin engeliyle karşılaşan esnaf, açıklamasını sokak arasında yaptı. “Artık yeter” yazılı pankartı taşıyan esnaf, vergi beyannamelerini yaktı. Esnaf, “Bundan sonra vergi de yok, mergi de yok. Bu da battığımızın sembolüdür” dedi.

Eyleme katılan bir esnafa maske takmadığı gerekçesiyle para cezası kesildi.

“Kiram 4 bin lira, iş yaptırmıyorsun ama vergi almaya devam ediyorsun”

Yaklaşık 1 yıldır dükkanlarının kapalı olduğuna dikkat çeken Nurcan Kızıl, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı 3 bin lira ve 5 bin liralık yardımların esnafın batmasının önüne geçemeyeceğini vurgulayarak, “Benim bir aylık kiram 4 bin lira. Vergilerimiz alınmaya devam ediyor. 3 ayda bir yapılandırma için ödeme yapıyorum. İş yaptırmıyorsun, vergini almaya devam ediyorsun” diye konuştu.

Kızıl, esnaf intiharlarının arttığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Devletin benim dükkanımı kapatmak ve benden vergi talep edebilmesi için benim giderlerimi karşılaması gerekli. Benden vergi almayacak. Neyin vergisini alıyor?… Faturalarımı ödemem lazım, ayrıca yaşamsal ihtiyaçlarımı giderebilmek için bana yine destek sunman lazım.”

İşte o görüntüler:

Cumhuriyet Savcısı: Pandemi genelgeleri hukuka aykırı, soruşturma başlatıyorum