Ankara’da “Erdoğan’a hakkımızı helal etmiyoruz” diyen esnaf, vergi levhasını yaktı!

Ankara’da bir araya gelen ve zor durumda olduklarını ifade eden bir grup esnaf, “Erdoğan’a hakkımızı helal etmiyoruz” diyerek vergi levhalarını yaktı.

vergi levhalarını

Video aşağıda – ANKA’nın haberine göre Ankara’daki esnaf, dükkanlarını açamazlarsa batma noktasına geldiklerini açıklayarak, vergi beyannamelerini yaktı. Yaklaşık 1 yıldır dükkanının kapalı olduğunu ifade eden Nurcan Kızıl, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni destek paketinin yeterli olmadığını ifade etti. Kızıl, Erdoğan’ın “helallik” talebine ise “Helal etmiyorum, etmem için hiçbir gerekçe yok. Hatta haram ediyorum” dedi.

Pandemide dükkanlarını açmadıkları için iflasın eşiğine gelen esnafın Ankara Valiliği önündeki eylemine izin verilmedi.


Polisin engeliyle karşılaşan esnaf, açıklamasını sokak arasında yaptı. “Artık yeter” yazılı pankartı taşıyan esnaf, vergi beyannamelerini yaktı. Esnaf, “Bundan sonra vergi de yok, mergi de yok. Bu da battığımızın sembolüdür” dedi.

Eyleme katılan bir esnafa maske takmadığı gerekçesiyle para cezası kesildi.

“Kiram 4 bin lira, iş yaptırmıyorsun ama vergi almaya devam ediyorsun”

Yaklaşık 1 yıldır dükkanlarının kapalı olduğuna dikkat çeken Nurcan Kızıl, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı 3 bin lira ve 5 bin liralık yardımların esnafın batmasının önüne geçemeyeceğini vurgulayarak, “Benim bir aylık kiram 4 bin lira. Vergilerimiz alınmaya devam ediyor. 3 ayda bir yapılandırma için ödeme yapıyorum. İş yaptırmıyorsun, vergini almaya devam ediyorsun” diye konuştu.

Kızıl, esnaf intiharlarının arttığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Devletin benim dükkanımı kapatmak ve benden vergi talep edebilmesi için benim giderlerimi karşılaması gerekli. Benden vergi almayacak. Neyin vergisini alıyor?… Faturalarımı ödemem lazım, ayrıca yaşamsal ihtiyaçlarımı giderebilmek için bana yine destek sunman lazım.”

İşte o görüntüler:

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 


İndigo Dergisi (@indigodergisi)’in paylaştığı bir gönderi

Cumhuriyet Savcısı: Pandemi genelgeleri hukuka aykırı, soruşturma başlatıyorum


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.