Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’in 7 danışmanına senede 1 milyon 90 bin TL maaş ödeniyor

AKP’li Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’in 7 danışmanına belediye kasasından bir yılda toplam maaş tutarı olarak 1 milyon 90 bin TL ödendiği ortaya çıktı.

pendik

Pendik Belediyesi’nin CHP’li meclis üyeleri Nerze Özyurtlu ve Haydar Erkol, belediyenin Denetim Komisyonu Raporu’na karşı çarpıcı tespitlerin yer aldığı bir şerh raporu hazırladı. Söz konusu raporda, AKP’li Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’in danışmanları için binlerce lira harcandığı, belediye bütçesinden vakıflara binalar kiralandığı ve yandaşların şirketlerine yüz binlerce lira ödendiği ifade ediliyor.

Bir danışmana 13 bin TL maaş

Rapora göre, Belediye Başkanı Ahmet Cin’in tam yedi danışmanı bulunuyor. Bir danışmana belediye kasasından her ay yaklaşık 13 bin TL maaş ödeniyor. Ayrıca bu danışmanlara araç tahsis ediliyor ve danışmanların cep telefonu faturaları yine belediye tarafından ödeniyor. Belediye kasasından yedi danışmana ödenen bir yıllık toplam maaş tutarı ise 1 milyon 90 bin TL’yi buluyor.


Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, raporda, nüfusu iki milyondan az olan büyükşehir belediyelerinde en fazla beş danışmana maaş ödenebildiğine de dikkat çekiliyor. İlçe belediyelerinde ise danışman kadrosu için bir sınırlama bulunmuyor.

TÜGVA ve Yedi Hilal Derneği

Rapora göre Pendik Belediyesi, Bilal Erdoğan‘ın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ile AKP’yle yakın ilişkileri olan gerici Yedi Hilal Derneği için bina kiralayarak binlerce lira harcıyor. Yalnızca TÜGVA’nın kullandığı bina için belediye kasasından aylık 11 bin 250 TL, yıllık 135 bin TL kira ödeniyor.

Belediye, Yedi Hilal Derneği için de iki ayrı bina kiralamış durumda. Derneğin öğrenci evi olarak kullandığı iki taşınmaz için belediye kasasından aylık 6 bin 348 TL, yıllık 76 bin 176 TL kira ödeniyor. Dolayısıyla Yedi Hilal Derneği ile TÜGVA için Pendik Belediyesi’nin kasasından çıkan toplam kira tutarı yıllık 211 bin TL. Raporda, “Belediyelerin tarafsız olarak kamuya yararlı bütün derneklere ve ilçe için faydalı hizmet yapan kuruluşlara hiçbir siyasi ayrım yapmadan yardım etmesi gerekir; fakat yardımlar sadece belediye yönetimindeki siyasi anlayışa yakın derneklere yapılmıştır” deniyor.

Kiralarda azalma

Raporda, AKP’li belediyenin 43 taşınmazını kiraya verdiği ve bunların bazıları ucuza kiraya verilerek kamu zararı oluşturulduğu da belirtiliyor. Örneğin belediye, Pendik Sanayici ve İş Adamları Derneği’ne (PEDİAD) tahsis etmiş olduğu arsa ve üzerindeki yapıdan yıllık 107 bin 748 TL kira alıyor. Çevredeki yapıların kira bedelinin ise çok daha yüksek olduğuna dikkat çekilen raporda, “Dolayısıyla kira tutarı son derece düşük kalmıştır. Böylelikle Pendik Belediyesi’nin kasasına giren gelirin azalmasına sebebiyet verilmiş ve sonuç itibarıyla kamu zararı oluşturulmuştur” ifadeleri kullanılıyor.

Park alanında kebapçı 

Rapora göre AKP’li belediye, imar planlarında park alanı fonksiyonunda olan dört parseli, ticari faaliyeti olan firmalara kiraya verdi. Bu dört parselden üçü, belediye iştiraki olan şirkete, biri ise Uzunlar Kebap olarak bilinen firmaya kiralandı. Dolayısıyla park olması gereken alanda kebapçı faaliyet gösteriyor ve belediye buradan gelir elde ediyor.


İhaleler de AKP’li isimlere verildi

Raporda, “Pendik Belediyesi’nde de siyasi bağlantıları olan kişilerce doğrudan temin ve açık ihale usulü ile alınmış çok sayıda ihale olduğuna” dikkat çekiliyor. Bu kişiler arasında AKP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ömer Faruk Akbulut’un yanı sıra bir AKP Pendik ilçe delegesi ve AKP’li belediye meclis üyelerinin hemşerileri de bulunuyor. Raporda, bu ihaleler şu şekilde sıralanıyor:

-Sosyal yardım amaçlı gıda alışveriş kartı alım işi ihalesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) AKP’li meclis üyesi Ömer Faruk Akbulut’un ortağı olduğu Metropal Kurumsal Hizmetleri A.Ş.’ye 1 milyon 347 bin TL’ye verildi. AKP’li Ömer Faruk Akbulut, aynı zamanda TÜGVA Mütevelli Heyeti üyesi.

-AKP Pendik İlçe Delegesi Hüseyin Ova’dan 84 bin TL’ye halı alındı.

-AKP’ye yakınlığıyla bilinen bir şirkete “Yedekleme ve Görsel Arşiv Yazılımları Lisansı Alımı ve Pendik Klasik Sanatlar Merkezi Web Sayfası Tasarımı Alımı” adı altında 94 bin 800 TL ödendi.

-Yine AKP’ye yakınlığıyla bilinen bir başka şirkete, “Logo-Motto Hazırlanması, Kurumsal Kimlik Hazırlanması, İletişim Projeksiyon Raporu Hazırlanması ve Kampanya Konsept Oluşturulması Hizmeti Alımı + İletişim Çalışmaları Hizmet Alımı İş” adı altında 190 bin TL ödendi.


-Bayat ekmek toplama kutusu da AKP’li Pendik Belediyesi yöneticilerin yakınlarından 85 bin TL’ye alındı.

Pazarcı: İnsanlar çok mağdur, sürekli veresiye istiyorlar


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.