TUPRS, EREGL ve SISE grafikleri: NATO’nun sonu!

Tüpraş (TUPRS), Ereğli Demir Çelik (EREGL), Şişecam (SISE) grafik analiz ve yorumları: NATO’nun sonu!

TUPRS eregl

Çin sonraki 10 yılda önlenemez bir nükleer güç ve baş aktör olacak deniyor. Piyasalar 200 senelik kendisini tahakküm altına alan ABD’ye alışmıştı. Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrası dolarizasyon ile tüm dünya doları kabul etmiş ve büyük abi ABD’den ambargo yememek için swaplar ve dolar rezervleri biriktiriyordu.

Ancak devir değişti. Sırada Çin var. Bu da siyasi ve ekonomi açısından piyasaların beklediği ama 200 senelik düzenin bozulması demek.

Şişecam (SISE) grafik analizi

şişecam
Grafik TradingView’den

SISE, 7.93 Türk lirası fiyatıyla yüzde -1.98 değer kaybetti. Bir aylık en düşük değeri olan 7.67’dir.

Göstergeler Sat sinyalleri vermekte ve kırmızı banda işaret etmektedir. ADX, trende dair Sat sinyali vermektedir. 20.61 S trendi kısa vadede Sat sinyali vermektedir.

Nötr çizgisindeki Müthiş Osilatör, 0.20426468 N netlik belirtmemektedir. 0.14521387 ile ATR Sat ile varlıktan çıkışa işaret etmektedir. CCI20 -45.70 N ne Al ne Sat sinyali vermektedir.

MACD, işlemlerin fiyattaki yükseliş veya düşüş hareketinin güçlenip güçlenmediğini anlamalarına yardımcı olur. 0.09639473 S olarak son zamanlarda Sat sinyali ile ayı piyasasına dair sinyaller daha fazla alınır oldu.

Ereğli Demir Çelik (EREGL) grafik analizi

erdemir eregl
Grafik TradingView’den

EREGL hisse, 17.79 TL fiyatıyla yüzde -4.92 düşüş göstererek hareketine devam ediyor. Bir aylık en düşük değeri olan 17.79’dir.

Gösterge değerleri eksi 1 ile eksi 0.5 arasında olup Sat sinyalleri alınmaktadır. ADX, söz konusu trendin, Nötr sinyal ile trendin kararsız kaldığını ve 14.76 N çizgisinden ilerlediğini gözler önüne seriyor.

Nötr çizgisindeki Müthiş Osilatör, -0.24214688 N netlik belirtmemektedir. ATR 0.52113341 Sat fırsatına dair bilgi sağlıyor. CCI20 -346.48 N ne Al ne Sat sinyali vermektedir.

MACD seviyesi orta ve uzun vadede eğilimin büyük resimde -0.02587953 S Sat sinyalinde olduğunu gösteriyor. Temel olarak, MACD, yatırımcıların bir hisse senedinin fiyatındaki son ivmenin temel eğiliminde bir değişikliğe işaret edebileceğini tespit etmelerine yardımcı olur.

TÜPRAŞ (TUPRS) grafik analizi

tüpraş tuprs
Grafik TradingView’den

TUPRS hisse grafik, 101.6 lira fiyatıyla yüzde -2.21 değer kaybetti. Bir aylık en düşük değeri olan 96’dir.

Göstergeler Sat sinyalleri vermekte ve kırmızı banda işaret etmektedir. ADX, söz konusu trendin, Nötr sinyal ile trendin kararsız kaldığını ve 26.26 N çizgisinden ilerlediğini gözler önüne seriyor.

Müthiş osilatör Nötr çizgidedir ve 4.57088207 N net bir çerçeve sunmamaktadır. ATR yani Ortalama Gerçek Aralık, Sat sinyalindedir ve yüksek volatiliteye 2.40542274 işaret ediyor. CCI20 3.16 N ne Al ne Sat sinyali vermektedir.

MACD, fiyattaki iki yükselen yüksekliğe karşılık gelen bir dizi iki düşen tepe oluşturduğunda, düşüş eğilimi oluşmuştur. Burada da böyle bir durum mevcut. MACD seviyesi, 1.91378831 S seviyesinde Sat sinyalindedir.

Sonuç itibariyle, ABD’nin dünyası her ne kadar Biden Birleşik Devletler geri döndü dese de, Trump kırmızı şapkalarla dolaşsa da hiçbir reel doğruluk taşımıyor. Türkiye’nin her durumda güçlü olması gerekmektedir. Bu arada ABD borsaları mega şirketler ile halen güvende. TSLA stock 601.91 (%-3.53) bulunmaktadır.

Okan Özdemir

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Litecoin, Ethereum ve Bitcoin grafikleri: Milyarderler Bitcoin’i!

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.