CHP’li Engin Özkoç: Uçan araba yapacağız dediler, vatandaş bugün ikinci el araba alamaz hale geldi!

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, yüksek vergiler nedeniyle ikinci el araba dahi alınamadığını belirterek “Uçan araba yapacağız dediler, vatandaşı bugün ikinci el araç alamaz hale getirdiler. Çıplak fiyatı 100 bin TL olan bir aracın fiyatı vergilerle 170 bin TL” ifadesini kullandı.

ikinci el araba

CHP’li Engin Özkoç: Uçan araba yapacağız dediler, vatandaş bugün ikinci el araba alamaz hale geldi!

Türkiye’de yüksek ÖTV ve ÖTV’li fiyat üzerinden alınan KDV oranları ile pek çok aracın vergisi, aracın çıplak fiyatını geçiyor. Yani ortalama bir araç alan vatandaşlar bugün yüksek vergi oranları nedeniyle neredeyse bir otomobil parasını da devlete veriyor.


“Türkiye’de 100 asgari ücretle araba alınmıyor”

Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre, İyi Parti Teknolojik Dönüşümden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yiğit Karakış da halkın fakirleştiğinin altını çizerek; “Yüksek ÖTV oranları 2. eli de yükseltiyor. Türkiye’de 300 bin TL (35 bin dolar) olan otomobil ABD’de 17 bin dolar. ABD’de bir garson 5 aylık maaşı ile bir araba alabiliyor. Türkiye’de 100 asgari ücretle bile alınamıyor” dedi. Karakış, “Devlet gelirleri vergilendirmek yerine ÖTV gibi dolaylı vergilerle kaynak topluyor. Yerli otomobilin bile 400.000 liraya çıkması zenginleri etkilemiyor. Ancak dar gelirlinin otomobil sahibi olmasını engelliyor” ifadesini kullandı.

“100 bin liralık araç vergilerle 400 bin lira oluyor”


CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, yüksek vergileri Meclis gündemine taşıdı. Hakverdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması için TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede araçlardaki yüksek vergi oranlarını ve elektrikli-hibrit teknolojili araçların kullanımını teşvik etmek amacı ile yapılan bir çalışmanın olup olmadığını sordu. Hakverdi, “Türkiye, otomobil vergilerinde dünyada ilk sırada yer alıyor. 100 bin liraya ithal edilen bir aracın fiyatı, vergiler ve bankadan çekilen kredi faizi dikkate alındığında 400 bin lirayı geçiyor” dedi.

Sıfır araçta 70 bin TL’lik indirim: Sıfır faiz ve kasko indirimi ile fiyatlar