Almanya’dan Ziraat Bankası’na yaptırım: Banka kapatmayla eşdeğer ceza!

Almanya’dan Ziraat Bankası’na tarihi yaptırım! Banka kapatmayla eşdeğer ceza: Gerekçe, çok yüksek miktardaki kredilerde uyumsuzluk ve Türkiye’ye kaynağı belirsiz para aktarımı!

ziraat

Alman Bankacılık Denetleme Kurulu (BaFin) Ziraat Bankası’na tarihi cezalar kesti. Bankanın kapatılmasına eşdeğer nitelikteki cezalar kesen BaFin, Ziraat Bankası’nın yüz milyonlarca Euro’yu bulan yüksek miktardaki kredilerinde uyumsuzluk olduğunu, mevduat toplamada da şüpheli hareketlerin olduğunu bildirdi.

Alman Bankacılık Denetleme Kurulu (BaFin), Frankfurt’ta bulunan Ziraat Bankası’na (Ziraat Bank International AG), Alman bankacılık tarihinde eşi benzeri görülmemiş yasaklarla kısıtlamalar getirdi. Türkiye’nin en büyük bankası olan ve Almanya’da 7 şubesi bulunan Ziraat Bankası’na ağır para cezası kesilirken bankanın kredi vermesi ve mevduat toplaması kısıtlandı.


ŞU ANA KADAR HİÇBİR BANKAYA VERİLMEMİŞ CEZALAR!
Şüpheli mevduat hareketleri ve yüksek miktardaki kredilerde uyumsuzluklar sebebiyle yaptığı denetim sonucu sert kararlar alan BaFin, Türkiye’den sırayla gönderilen 4 genel müdürü de reddeden bir açıklama yayımladı. BaFin’in 26 Ağustos 2021 tarihli kararlarının, Almanya tarihinde şu ana kadar hiçbir banka için verilmemiş kararlar olduğu görülüyor. Sözcü’nün haberine göre, bankanın kapatılmasından bir önceki adım niteliğindeki kararlar şöyle;

1) Ziraat Bank AG‘ye “Büyük miktarlarda kredi” verme yasağı getirdi. Artık Türkiye’den ipotek karşılığı milyonlarca Euro’luk krediler verilemeyecek.

2) Ayrıca, bankanın yüksek miktarlarda mevduat alması, piyasa üzerinde faiz vermesi yasaklandı.

3) Kurul, yönetimi uyardı ve Türkiye’deki Ziraat Bankası tarafından çeşitli aralıklarla gönderilen dört genel müdürü de reddetti.

4) BaFin tüm bankacılık işlemlerinde bankanın daha fazla öz sermaye kullanımını kararlaştırdı ve idari işlemler için özel maddi garantiler talep etti.


5) Ayrıca bankaya yüksek miktarda para cezası kesildi.

Türkiye’ye kaynağı belirsiz şekilde para aktarımı

Almanya bankacılık tarihinde görülmemiş bu cezaların nedenleri, bankanın 2017’den beri verdiği kredilerin sonuçlarında ve son yıllarda Türkiye’ye kaynağı belirsiz şekilde para aktarımında yatıyor.

Türkiye’deki çeşitli şirketlere Almanya’daki Ziraat Bankası üzerinden kredi verilmesi, GTI Reisen ile Görgülü kardeşlerin açığını kapatmak için Rusya’dan 10 milyon Euro getirtilmesi ve Türkiye’deki ‘Varlık barışı’ nedeniyle banka üzerinden son iki yılda, denetimsiz- sorgusuz paralar gönderilmesi bu ağır cezalara yol açtı.

Ziraat Bankası’na verilen bu cezalar ayrıca yüksek faiz talebiyle para toplamasını da kapsıyor.

Uzmanlar, bu ağır cezaların banka kapatmaya eşdeğer olduğunu, ancak Türkiye ile diplomatik bir sorun yaşanmaması için Ziraat’in kapatılmadığı ama elinin- kolunun kırıldığı yorumlarını yapıyor.


Türkiye’nin aktiflerine göre en büyük bankası olan Ziraat Bankası’nın Almanya’daki birimi Ziraat Bank International AG’nin 250 milyon Euro’nun üzerinde öz kaynağı ve 114 çalışanı bulunuyor. Bankanın Almanya’da Berlin, Duisburg, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Köln ve Münih’te şubeleri bulunuyor.

ABD bankası Wells Fargo’dan Türkiye raporu: Dolar 10 lira olacak, Merkez Bankası’nda yeni tasfiyelere gidilecek