Cep telefonu vergi oranı yüzde 90’ı buluyor: Bir size, bir devlete!

Cep telefonunda vergi oranı yüzde 90’ı buluyor. Örneğin gümrük girişi 2 bin lira olan bir telefonun fiyatı, bayi kârı hariç vergilerle 3933 liraya çıkıyor!

Cep telefonu vergi

Apple’ın yeni piyasaya çıkan iPhone 13 modellerinin fiyatları el yakarken, cep telefonlarından alınan yüksek vergi oranları da bir kez daha gündeme geldi. Cep telefonlarında gümrük ve imalat fiyatlarının üzerine 4 ana kalemde vergi ekleniyor.

Cep telefonu vergileri:

Bu vergiler ise sırasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı kesintisi (Yüzde 1), TRT Bandrol Ücreti (Yüzde 10), ÖTV (Yüzde 50) ve KDV (Yüzde 18) olarak uygulanıyor. Üstelik bu vergiler birbirlerinin üzerine eklenerek hesaplanıyor.


Gümrük/imalat fiyatı 2 bin lira olan bir cep telefonundan 1933 lira, 3 bin lira olan bir telefondan 2899 lira, 4 bin lira olan bir telefondan 3886 lira, 5 bin lira olan bir telefondan ise 4832 lira vergi alınıyor.

Tanıtımı yeni yapılan iPhone 13‘ün yanına, döviz kurlarının yüksekliği ve vergiler nedeniyle yanaşmak pek mümkün değil. iPhone 13 modellerinin ABD fiyatları 699 ile 1599 dolar arasında değişiyor. Türkiye’de ise ön talep fiyatları 10 bin 999 TL’den başlayıp, 22 bin 999 TL’ye kadar çıkıyor. Ödenen vergi 9 bin 279 TL’ye kadar tırmanıyor.

Cep telefonu vergi oranları:

telefon vergi oranları

Türkiye’de cep telefonu sektörü, 26 bin noktada yaklaşık 170 bin kişiye istihdam sağlıyor. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) verilerine göre dolaylı istihdam ise 800 bin civarında.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2021-1.Çeyrek Pazar Verileri Raporu’na göre Türkiye’de cep telefonu sektörü 16 markadan oluşuyor. İlk çeyrek verilerine göre pazarın yüzde 36,7’si (870 bin 800 satış adedi) Samsung’un, yüzde 32,4’ü (770 bin 300 satış adedi) Apple’ın elinde.

MOBİSAD verilerine göre Türkiye’de 2020 yılında  kayıt dışıyla birlikte yaklaşık 12 milyon adet (resmi satış rakamı 10 milyon 500 bin) akıllı cep telefonu satıldı.

Tüketiciler, 2020 yılında cep telefonları için ortalama 3.600 TL ödeme yaptı.

Öte yandan Picodi.com ekibi, Apple’ın en son ürününü satın almak için kaç gün gerektiğini hesaplamak amacıyla iPhone 13 (128 GB) fiyatlarını ve çeşitli ülkelerdeki ortalama gelirleri karşılaştırdı.

iphone 13 çalışma


Ortalama gelir 3629 TL (Son Numbeo verilerine göre) olarak alındı. Piyasaya çıkacak en düşük iPhone 13 (mini/128 GB) fiyatı 10 bin 999 lira. Bu hesaplamaya göre listenin zirvesinde Türkiye yer alıyor. Türkiye’de ortalama gelire sahip bir kişinin bu telefonu alabilmesi için 92,5 gün (geçen yıl 81,2 gündü) çalışması gerekiyor. ABD ise ortalama gelire sahip kişinin bu telefonu alması için 5,9 gün çalışması yetiyor.

Online alışveriş sitelerinin büyük indirim yalanı engellenecek!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.