Eğitim İş Sendikası, MEB’e karşı Danıştay’a açtığı davayı kazandı: Okullarda Atatürk öğretilecek

Danıştay, ilk ve orta dereceli okullarda Atatürk İlke ve İnkılapları eksiksiz öğretilip, öğrencilere Atatürk milliyetçiliği aşılanıp, milli bayramlar ve yerel kurtuluş günleri kutlanması kararı verdi.

Atatürk ilke ve inkılapları

Eğitim İş Sendikası’nın 4 yıl önce Danıştay’a açtığı davada son sözü Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu geçen hafta söyledi. Yüksek mahkeme, MEB’in okullarda milli bayramları kutlamama veya Atatürk milliyetçiliğini anlatmamak için yönetmelik değişikliği yapma hakkı olmadığına hükmetti. 1739 sayılı MEB Temel Kanunu hatırlatılarak, Türk Milleti’nin tüm fertlerinin Atatürk İlke ve İnkılapları ve Atatürk milliyetçiliğine bağlı yurttaşlar olarak yetiştirilmesinin önemi vurgulandı.

Danıştay onayladı

Davacılardan, Eğitim İş Sendikası Trabzon Şube Başkanı Tamer Özlü şunları söyledi:


“Türkiye için hayati öneme sahip ulusal ve milli değerleri bayramlarımızın kutlanmasına yer verilmiyordu. Buna rağmen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Kut’ül Amare Zaferi, Kutlu Doğum gibi yeni etkinlik günleri, belirli gün ve haftalar çizelgesine eklendi. ‘Gönüllüler’ ifadesi de yönetmeliğe eklenerek, dini dernek, vakıf, tarikat, cemaatlerin okullarda etkinlik yapması için zemin yaratıldı.”

Eğitim İş kazandı

“Sistematik olarak mevzuattan ve okullardan Ulu Önder Atatürk’e ve Cumhuriyet değerlerine dair her türlü izin silinmesi çabalarına, sessiz kalmayıp, dava açtık. Danıştay, bizi haklı buldu. Milli bayramlara sahip çıkıp, okullarda laik eğitimin gericileştirilmesine asla izin vermeyeceğiz. Atatürk devrimleri ışığında laik, çağdaş eğitimi daima savunacağız.”

‘Cumhuriyet üzerinde bir güç olmadığı ispatlandı’


Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyet kazanımlarını, yeni nesillere aktarmak tüm eğitimcilerin sorumluluğudur. Yasal bir gereklilik olmanın da ötesinde Cumhuriyet aydınlanması için bu şart. Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, 4 yıl süren dava sonunda aldığı kararla hiçbir güç, siyasi parti veya yapının, Yüce Türk ulusunun üzerinde olamayacağına hükmetti” dedi.

Diyanet Başkanı Erbaş’tan sosyal medya açıklaması: Gençlere kul olduğunu unutturuyor!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.