Bakan Dönmez’den doğalgaz fiyatı açıklaması: Fedakarlık yaparak vatandaşa en az şekilde yansıtıyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den doğalgaz fiyatı açıklaması: Fedakarlık yaparak vatandaşa en az şekilde yansıtıyoruz.

doğalgaz fiyatı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Avrupa’da rekor artışlarının yaşandığı doğalgaz fiyatlarına ilişkin “Fedakarlık yaparak vatandaşa en az şekilde yansıtıyoruz” dedi.

Bakan Dönmez, katıldığı bir TV programında doğalgaz fiyatlarıyla ilgili olarak “Fedakarlık yaparak vatandaşa en az şekilde yansıtıyoruz. Hane halkına ve küçük tüketiciye artan maliyeti tam yansıtmıyoruz” dedi.


“Gerekirse Rusya’dan ilave gaz alınır”

Bakan Dönmez, doğalgaz arzında bir sorun olmadığını belirtirken, “Gerekirse Rusya’dan ilave gaz alınır. yetkililer bu konuda bir sıkıntı olmayacağını belirtti” ifadesini kullandı.

Bakan Dönmez elektrik üretimiyle ilgili olarak da “Teknik alt yapı olarak herhangi bir sorun yok, kuraklık nedeniyle elektrik üretim miktarımız azaldı” dedi.

Reuters duyurmuştu: Doğalgaz ve elektriğe büyük zam yolda!

Enerji üretim ve dağıtım sektöründen dört kaynağın Reuters’e verdiği bilgiye göre, gelecek ay başında doğalgaz fiyatlarında ortalama yüzde 15, elektrikte ise yüzde 8-15 artış yapılması bekleniyor.

Yakıt maliyetine dikkat çekildi


Reuters’ten Can Sezer ve Orhan Coşkun’un haberine göre, inşa aşamasındaki Sakarya gaz sahası dışında kendine ait doğalgaz kaynağı neredeyse hiç bulunmayan Türkiye uzun vadeli gaz alım kontratları sayesinde spot gaz ve LNG piyasasındaki yüksek fiyatlardan bir miktar korunuyordu. Ancak bu yılki tüketimin beklentileri aşmasıyla birlikte Türkiye’nin spot piyasadan ithalat yapmak zorunda kalacağı ve ithalat fiyatlarının daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü 180 bin lira maaş aldığını yalanladı: Huzur haklarıyla 62 bin 500 TL alıyorum