Kavcıoğlu, “Kurdaki artış enflasyona bir miktar yansıyabilir” dedi, dolar/TL 9,60’a fırladı!

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Kur dengeye gelecektir. Kurdaki artış enflasyona bir miktar yansıyabilir” dedi, dolar 9,60 seviyesine tırmandı.

kavcıoğlu enflasyon

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın son Enflasyon Raporu’na ilişkin sunum yaptı. Kavcıoğlu, yıl sonu TÜFE tahminini 4.3 puanlık güncellemeyle yüzde 14,1’den 18,4’e yükselttiklerini açıkladı.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, enflasyonun 2021 yılsonunda yüzde 18,4 olarak gerçekleşeceğini, 2022 yıl sonunda yüzde 11,8 ve 2023 yıl sonunda ise yüzde 7 seviyesine geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ettiklerini açıkladı.


Kavcıoğlu, gıda enflasyonu varsayımını 2021 için yüzde 15’ten yüzde 23,4’e çıkardıklarını bildirdi.

“Kur dengeye gelecektir” dedi, dolar 9,60’a çıktı

TCMB olarak kur hedefi ya da kura müdahale gibi bir amaçlarının olmadığını dile getiren Kavcıoğlu, “Kur dengeye gelecektir. Kurdaki artış enflasyona bir miktar yansıyabilir” dedi.

Kavcıoğlu bu açıklamayı yaptığı sırada dolar, 9,60 TL’nin üzerine çıktı.


“Sınırlı alan” açıklaması

Kavcıoğlu, son faiz kararı ve “sınırlı alan” sorusuna da yanıt verdi. 200 baz puan indirim ve Para Politikası Kurulu (PPK) metninde yer alan ‘sınırlı alan’ ifadesi için başkan, şu açıklamayı yaptı:

Son faiz indiriminde daha önce de belirttiğimiz üzere arz koşulları çekirdek enflasyon ve talepteki gelişmeleri işaret ederek buralardaki gelişmelere göre hareket edeceğimizi söylemiştik. Pandemi sonrası açılmanın arkasından başlayan talebin daha sonra enerji ve emtia fiyatları, gıda fiyatlarında yukarı yönlü hareketler, tedarik zincirindeki sıkıntılar Türkiye’de enflasyonda yukarı yönlü gidişi tetikledi.

Biz de diğer gelişmiş merkez bankaları gibi bu şokların geçici olduğunu düşünüyoruz. Uzun süredir sıkı para politikası uyguladık son 1 yılda 11 puan faiz yükseltmiştik. Enflasyondaki gidişatı etkileyen bu arz şoklarının geçici olduğunu düşünüyoruz. Gelinen noktada indirime gitme nedenimiz geçici sıkıntıları dışarıda tutarak kendimize bir alan gördük. 

Dolayısıyla gelişmelere göre yıl sonuna kadar buralardaki değişimleri arkadaşlarımız çalışıyor. Çalışmalar sonucunda geçici olarak ifade ettiğimiz durumun ne kadar imkan sağlayacağını, ne yönde gelişme göstereceğini göreceğiz. Arkadaşlarımızın çalışmaları ışığında kararlarımızı vereceğiz.


Ekip çalışması ile veri odaklı analize dayalı karar veriyoruz. Merkez bankalarının geçici düşündüğü arz sıkıntılarını aynı şekilde değerlendiriyoruz, gelişmeleri takip edip kararları vereceğiz.

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 18,4’e yükseltti