Merkez Bankası faiz kararını açıkladı: Faiz 16’ya indirildi, Dolar/TL uçtu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 200 baz puan düşürerek yüzde 16’ya indirdi. Karar, TCMB Para Politikası Kurulu’nun (PPK) bugünkü toplantısı sonrası açıklandı. Dolar/TL kuru rekor kırarak 9,48’i aştı.

merkez bankası

Reuters haber ajansına konuşan 21 ekonomistten 10’u 50 baz puan, 10’u da 100 baz puanlık bir faiz indirimi öngörmüştü.

TCMB, 23 Eylül’de politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 19’dan yüzde 18’e indirmişti.


Faiz indirimi kararı sonrası Dolar/TL kuru artmış; kurdaki yükseliş trendi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştükten sonra Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Semih Tümen, Uğur Küçük ile PPK üyesi Abdullah Yavaş’ı görevden alması sonrası sürmüştü.

BDDK Başkan Yardımcısı Taha Çakmak, TCMB Başkan Yardımcısı; Prof. Dr. Yusuf Tuna ise PPK üyesi olarak atanmıştı.

TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu geçmişte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktisatçılar tarafından eleştirilen “Faiz neden, enflasyon sonuçtur” görüşüne paralel şekilde, faiz artışının enflasyonda da artışa yol açacağını savunmuş bir isim.


Şahap Kavcıoğlu, Mart ayında göreve gelmesi sonrası “Politika faizini güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz” demişti.

Ancak Kavcıoğlu’nun yıllık enflasyonun Eylül ayında yüzde 19,25’e yükselerek politika faizini aşması sonrası “Çekirdek enflasyonu esas alacağız” ifadelerini kullanması, Türkiye’de bazı ekonomistlerce faiz indirimi hazırlığının sinyali olarak yorumlanmış ve TCMB de 16 ay sonra ilk kez faiz indirmişti.

Nisan ayı itibarıyla TCMB Başkanı olarak PPK toplantısını yöneten Kavcıoğlu’nun 7 aylık başkanlık sürecindeki ilk faiz indirimi Eylül ayında yapılmıştı, Kavcıoğlu ay başındaki konuşmasında çekirdek TÜFE vurgusu yaparak söylem değişikliğine gitmiş ve faiz indirimi beklentileri artmıştı. Eylül’de yapılan 100 bp faiz indiriminin ardından bu ay 50 ile 100 baz puan aralığında faiz indirimi bekleniyordu. Banka, beklentilerin üzerinde bir oranda faiz indirimi aparken karar metninde indirim için şu ifadelere yer verdi:

“Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Bu etkilerin arızi unsurlardan kaynaklı olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam etmektedir. Parasal duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için güçlendirilen makroihtiyati politika çerçevesinin olumlu etkileri gözlenmeye başlamıştır. Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir. Bu çerçevede politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 16 olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı Kurul tarafından değerlendirilmiştir.”

Dolar/TL ve Euro/TL rekor kırdı


Faiz kararı öncesi 9,28 seviyesinde işlem gören USD/TRY kuru 9,48; 10,80 seviyesinden işlem gören EUR/TRY 11,04 ve 532 TL’den işlem gören gram altın 545 TL ile rekor kırdı.

Ekonomi