50 kuruşa zam geldi: 83 kuruşa üretiliyor!

Artan döviz kuru maliyet hesaplarını da etkiledi. 50 kuruş bozuk paranın maliyeti neredeyse 2 katına çıktı, 83 kuruş oldu. 1 lira ise değerine yetişti.

50 kuruş

50 kuruşun boyutu da ağırlığı da aynı. Ama maliyeti her geçen gün artıyor. Her gün yükselen döviz kuru 50 kuruşun maliyetini neredeyse ikiye katladı. 50 kuruş üretmenin bedeli 83 kuruş oldu.

Türk Lirası, 2021’de en çok değer kaybeden para birimi oldu

Türk Lirası, 2021 yılında gelişmekte olan para birimleri içerisinde en çok değer kaybeden ulusal para birimi oldu. TL’deki değer kaybı yüzde 20’yi bulurken, yalnızca son bir aylık süreçte Dolar karşısında yaşanan kayıp yüzde 13’ü geçti. Uzmanlara göre, Türk Lirası’nın tarihte görülmedik şekilde değer kaybetmesine ekonomi yönetiminin yanlış politikaları neden oldu.


Türkiye, enflasyonda dünya 2.’si


Türkiye’de özellikle ücretli ve dar gelirli kesimlerin korkulu rüyası olan enflasyon, resmi verilere göre son 1 yılda neredeyse ikiye katlanmış durumda. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in verilerine göre, Eylül 2020’de yüzde 11,75 olan tüketici enflasyonu, Eylül 2021’de yüzde 20’ye dayanırken, aynı dönemde üretici enflasyonu ise yüzde 14’lerden yüzde 44 seviyesine kadar çıktı. Türkiye ekonomisi bu yüksek enflasyon ile, tüm dünyada Arjantin’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Yüksek enflasyonda Türkiye’yi Brezilya, Rusya ve Meksika takip ediyor.

Dolar’ın 11 lira olmasından sonra Türk Lirası’nın değer kaybetmesine gelen tepkiler