CHP’den dolar videosu: Hayaldi, gerçek oldu!

Türk Lirası, Amerikan Doları karşısında değer kaybına devam ederken, akşam saatlerinde tarihin en düşük seviyesini gördü. Dolar/TL, bugün (12 Kasım Cuma) akşam saatlerinde 10 seviyesini aştı.

dolar hayaldi gerçek

Video aşağıda CHP’den dolar videosu: Hayaldi, gerçek oldu!

CHP Gençlik Kolları eski bakan Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dolarla ilgili yaptıkları açıklamaları video ile hatırlattı.


Dolar/TL kuru 10,0 seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü

Yurt içinde para politikası Türk lirasına değer kaybettirirken küresel tarafta ise ABD Dolar Endeksi’nin son 1,5 yılın zirvesine çıkması ve doların gelişen ülke paraları karşısında yükselmesiyle dolar kurundaki yükseliş de hızlandı. Eylül- Kasım döneminde kur %15 değer kazanırken sene başı kazanç da %34’e çıktı.

Piyasalar gelecek hafta yapılacak PPK toplantısından da faiz indirimi bekliyor ve bu beklentinin de fiyatlamada etkili olduğu düşünülüyor.

Aralarında Christian Wietoska ve Fatih Akçelik’in de bulunduğu Deutsche Bank ekonomistlerinin yayımladığı araştırma raporuna göre, çekirdek enflasyonun Ekim ayında beklenenden düşük gelmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son cari açık vurgusuyla bankanın faiz indirimiyle ilgili beklentileri de değişti.

Haftaya yapılacak TCMB toplantısında 100 baz puanlık bir indirim beklediklerini belirten Deutsche Bank ekonomistleri, 16 Aralık’ta 100 baz puanlık bir indirim daha yapılmasını beklediklerini ve yıl sonu faiz beklentilerini de yüzde 15’ten yüzde 14’e düşürdüklerini söyledi.


İşte o video:

Dolar 10 lira: USD TRY’de tüm zamanların zirvesi!