Dolar/TL 9,90’ı aştı: İşte doları yükselten 3 neden

Merkez Bankası’nın 1 puanlık faiz indirimine gideceği öngörüsüne, yüksek dış borç ödemeleri ve ABD enflasyon verisi de eklenince dolar 9.92 lirayla yeni bir tarihi rekora imza attı.

dolar tl

TL güne dolar karşısında yine değer kaybıyla başladı. Dün kapanışı 9,82 liradan yapan dolar bu sabah 9,92 liradan açılış yaptı. Dünkü kapanış fiyatı 11,35 lira ola euro ise 11,42 liradan el değiştiriyor.

Dolardaki son artışı 3 ana neden tetikledi. İlk olarak, son ABD enflasyon verisiyle dolar küresel çapta değerlendi. ABD’de tüketici enflasyonu ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2 artarak 1990 yılından bu yana en hızlı yıllık artışı göstermişti. Enflasyon sonrası uluslararası piyasalarda kuvvetlenen doların son iki günde TL karşısındaki değer artışı ise yüzde 1,5’i buldu.


Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun kasım ayı toplantısında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talebi doğrultusunda 1 puanlık faiz indirimine gidebileceği beklentisi de piyasalar üzerinde etkili oluyor.

DIŞ BORÇ ÖDEMESİ BASKISI

Bir diğer etken de, özellikle önümüzdeki iki aylık dönemde sıkışıklık yaratacak olan yüksek dış borç ödemeleri. QNB Finansbank ekonomistleri Erkin Işık ve Deniz Çiçek, kasım ve aralık aylarındaki yüksek dış borç geri ödemelerinin de TL’deki kan kaybında etkili olduğuna işaret etti. Bloomberght’ye açıklama yapan ekonomistler, şu değerlendirmede bulundu:

“Dış borç ödemeleri, reeskont kredileri ve cari dengenin toplamı olarak hesapladığımız döviz açığı ekim ayında 3,7 milyar dolardan, Kasım ayında 12 milyar dolara çıktıktan sonra, Aralık ayında 10,4, önümüzdeki senenin Ocak ayında da 6,6 milyar dolara gerileyecektir. Sonrasında döviz açığının yaz aylarına kadar aylık 9 milyar dolar civarında kalacağı hesaplanıyor.”

Dün gün içinde negatif ayrışan TL, ABD’den gelen TÜFE verisinin ardından tarihi düşük seviyeye geriledi. Kurdaki yükseliş bugün de devam ediyor. Bazı platformlarda 9,94’ü aşan kur bugün de zirveyi gördü.


Yurt içinde para politikası nedeniyle son iki ayda hızlı düşüş yaşayan TL, bu hafta küresel piyasalarda enflasyona bağlı Fed’in planlanandan erken faiz artışına gidebileceği beklentisinin doları güçlendirmesiyle değer kaybetmeye devam ediyor.

ABD Dolar Endeksi bugün Asya seansında 95,0 seviyesini aşarak yıl içi zirveyi görürken EUR/USD paritesi de 1,1464 ile son 1,5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Gelişen ülke paralarının da değer kaybetmesiyle USD/TRY kurundaki yükseliş de hızlandı. Kurda 10,0 seviyesi yeni eşik olarak yakından takip ediliyor.

TCMB’nin bu ayki PPK toplantısında faiz indirimine devam etmesinin beklenmesi de TL’yi savunmasız bırakıyor ve bu nedenle TL, gelişen ülke paraları arasında en çok düşüşü yaşıyor.

ÇEYREK ALTIN BİN LİRAYI ZORLUYOR

Öte yandan altın fiyatları da rekor seviyelerdeki yerini koruyor. Gram altın 591, çeyrek altın 970 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı 1853 dolara yükseldi.

BITCOIN DÜŞÜŞTE


Bitcoin ise 68 bin dolarlık zirveden düşüşünü ikinci güne taşıdı. Bitcoin 64 bin 767 dolardan açılış yaptı.

Bitcoin ve Ethereum’da yeni tarihi zirve: BTC 68.530 Dolar oldu