Dolar/TL yeniden 13’ü gördü; Euro/TL ise 14,79’a kadar yükseldi

Güne 12,89 seviyesinden başlayan dolar, öğlen saatleri itibariyle yeniden 13 TL’yi gördü. Dolar son olarak 24 Kasım’da 13 TL’nin üzerine çıkarak tarihi rekor seviyesini 13,52 TL’ye taşımıştı. Euro ise 14,59 TL seviyesinden güne başlarken öğlen saatleri itibariyle 14,79 TL’den işlem görüyor.

dolar euro tl

Dolar/TL yeniden 13’ü gördü; Euro/TL ise 14,79’a kadar yükseldi. Altın fiyatları, dolardaki değer kaybından destek alarak yükselirken, yatırımcıların Omicron varyantının küresel ekonomiye olabilecek etkisinin değerlendirmeye devam etti. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0,5 civarı artarak 1,792 dolara yükseldi.

Çeyrek altın 1218 TL’den, gram altın ise 749 TL’den satılıyor.


Dolar endeksi, şu sıralarda önceki kapanışa göre yüzde 0,3 azalışla 96,1 seviyesinde dengelenirken, euro/dolar paritesi ise yüzde 0,3 artışla 1,1310’dan alıcı buldu.

Anadolu Yatırım teknik bülteni:

Dünkü işlemlerde 12,3266-12,9204 bandında hareket dolar/TL kuru, günü 12,xxx’den kapattı. Kasım ayında yapılan 100 baz faiz indirimimin etkisi ile yukarı yönde ivmenin arttığı kurda, faiz indiriminin devam edeceğine yönelik gelen açıklamalar kurda, yukarı yönde baskı oluşturmaktadır. Son yapılan faiz indirimi ile %15 seviyelerine çekilen politika faizine göre reel faizin %-4,1 olması da TL’nin zayıflamasına neden olmaktadır.

Teknik olarak yukarı yönde 12,90 ilk direnç noktası olmak üzere 13,15 ve 13,50 sonraki hedef dirençler olabilir. Aşağı yönde 12,50 12,20 sıralı destek olarak izlenebilir. Dünkü işlemler sonunda 5 günlük AO seviyesi de 12,60’a yükselmiş durumdadır. Bugün yurt içinde üçüncü çeyrek GSYH’nin bir önceki çeyreğe göre %8,00 büyümesi bekleniyor.


GSYH 2Ç21’de mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış veride çeyreksel %0,9, bir önceki yılın aynı dönemine göre de %21,7 büyüme göstermişti. Cuma günü açıklanacak Kasım ayı TÜFE oranı da kurdaki fiyatlamalar açısından önemli olacak. Foreks anketine göre TÜFE’nin Kasımda aylık %3,00, yıllık %20,71 olması bekleniyor. Ayrıca TCMB’nin Perşembe günkü yatırımcı toplantısı ve Cuma günkü Moodys’in Türkiye değerlendirmesi de takip edilecek.” denildi.

İnfo Yatırım dolar/TL teknik analizi:

Son günlerde TL kanadında faiz konusunda yoğun gündem takip edildi ve TL üzerinde baskılar yaşanmasına neden oldu. Bu baskılar ile birlikte tarihi rekor seviyelerini kıran parite yeni zirveler test etti. Yeni haftada da piyasalar Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan’ın bu konuda açıklamalarını takip etti. Erdoğan; hiçbir zaman faizin yükselmesini savunmadığını ve savunmayacağını, asla bu konudan taviz vermeyeceğini dile getirdi.

Bu konu dışında ise piyasalar bazı ekonomik verileri takip etti. TÜİK’in açıklamasına göre Ekim ayında Türkiye’nin dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 40,1 azaldı ve böylelikle 1 milyar 438 milyon dolara gerileme yaşandı. Diğer yandan yine TÜİK’in verilerine göre Kasım ayında ekonomik güven endeksi yüzde 2,0 oranında azaldı ve 99,3 değerine gerileme yaşandı.

Söz konusu veri Ekim ayında 101,4 değerindeydi. Haftanın ikinci işlem gününde gözler 10.00’da yurtiçinden açıklanacak olan GSYİH verisinde olacak. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 12.95 ve 13.45 seviyeleri direnç noktaları olarak; 12.22 – 11.65 – 11.30 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.


Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ekonomi haberleri İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.