Dolar/TL tırmanışa devam ediyor: USD TRY’de yeni rekor!

Geçtiğimiz hafta 10 TL sınırını aşan dolar (USD TRY), yeni haftada da rekor tazelemeye devam ediyor. Güne yükselişle başlayan dolar, 10,08 TL’den başlayarak rekor seviyesini art arda yükseltti, son olarak 10,21 TL’yi gördü.

Dolar/TL

Dolar/TL (USD TRY)‘de psikolojik 10 TL seviyesinin aşılmasının ardından yükseliş sürüyor.

Dün yeni haftaya rekorla başlayan Dolar/TL bu sabah 10.08 liraya ulaşarak zirvesini yeniledi.Sabah saatlerinde yükselişini sürdüren dolar 10,1062 seviyesine yükselerek tarihi zirvesini yeniledi. Ancak dolar bu seviyede de durmayarak dakikalar içinde art arda rekorlar kırdı ve son olarak zirve noktasını 10,21 TL seviyesine taşıdı.


Dolar, rekor seviyesini 10,21 TL’ye taşıdıktan sonra bir miktar geriledi ve 10,16 TL seviyesinden işlem görmeye devam etti.

Euro/TL (EUR TRY) ise güne 11,48’den başlarken, dün kapanışta 11,43 seviyesinden işlem görüyordu. Euro saat 10:30 itibariyle 11,57 TL’den işlem görüyor.

Öte yandan gram altın 607, çeyrek altın ise 995 TL’den satılıyor.


Faiz indirimi beklentisi ağır basıyor

Perşembe günü yapılacak PPK toplantısında TCMB’nin faiz indirimine devam etmesi bekleniyor ve yurt içinde %20’ye yakın olan enflasyona rağmen merkezin faizi düşürmesi TL’nin savunmasız kalmasına neden oluyor.

Dolar/TL yüzde 35 arttı

Doların güçlendiği bu dönemde TL’nin de değer kaybetmesi nedeniyle kurdaki yükseliş de durmuyor. Kasım ayında yüzde 5 yükselen kur sene başından beri yüzde 35’i aşan değer kazandı.

Dünyada yükselen enflasyon nedeniyle merkez bankalarının faiz artırımına gittiği bu süreçte Türkiye, yüksek enflasyona sahip olmasına karşın faiz indirimi yapan tek ülke. TCMB, Eylül’de 100 bp, Ekim’de de 200 bp faiz indirdi ve böylelikle politika faizi %16’ya inerek %20 enflasyonun altında kaldı. Liranın reel getirisinin olmaması ve faiz indiriminin bu ay da devam etmesinin beklenmesi değer kaybının en önemli nedeni.

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, bugün katıldığı toplantıda “Enflasyon cephesinde arzuladığımız seviyede değiliz, enflasyonla mücadeleyi kararlı ve bütüncül bir anlayışla sürdürdüğümüz ölçüde döviz kuru istikrara kavuşacak ve ülke risk primimiz düşecek. Bakanlık olarak enflasyonla mücadele kararlılığımızı çok net bir biçimde gösteriyoruz. Gerektiğinde makro ihtiyati tedbirleri gecikmeden alıyoruz. Güçlü kamu maliyesi, makroekonomik istikrarın en önemli dayanaklarından biri olmaya devam edecektir.” açıklamasında bulunurken dövizdeki yükselişe dair bir açıklama yapmadı.


18 Kasım Perşembe günü yapılacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde döviz kurlarındaki dalgalanmasının devam etmesi bekleniyor.

Tarih verdi: Dolar 13 lira, ekmek 3 lira olacak!