Ekonomistlerden Garanti BBVA yorumu: Batan geminin mallarına üşüşme bu!

Ekonomistler BBVA’nın Garanti’de kalan hisseler için gönüllü pay alımı yapmasını değerlendirdi: Batan geminin mallarına üşüşme bu, başka bir şey değil.

Garanti BBVA

BBVA’nın Garanti Bankası’ndaki kalan hisseler gönüllü pay alımını gerçekleştirmesi ekonomistlerin gündemine düştü. Bazı ekonomistler konuyu sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla değerlendirdi.

BBVA tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre; kurum kalan Garanti hisseleri için hisse başına 12,20 TL gönüllü pay alım teklif fiyatı belirledi. Gönüllü pay alıma konu olan tüm payların satın alınması durumunda BBVA tarafından 25,7 milyar TL, (yaklaşık 2,25 milyar euro) ödeme yapılacak.Ekonomist Mustafa Sönmez: “Daha çok şirket, 10 TL’yi bulmuş dolarla ucuzlamış olarak akbabalara gidecek. Garanti BBVA bunun örneği; topyekun yoksullaşmadır bunun adı”


Söz konusu gelişmeyle ilgili bazı ekonomist yorumları şöyle:

Emekli maaşı 19 yılda asgari ücretin yarısına geriledi!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.