Faiz kararı öncesi dolar/TL 10,96’yı gördü!

Dolar/TL (USD TRY) kuru bu sabah 10,96’ya çıkarak yeni zirveyi görürken EUR/TRY de 12,41 ile rekor tazeledi ve yarım euro yarım dolardan oluşan sepet kur da 11,68’e çıktı.

Faiz kararı

Bugün yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında Merkez Bankası (TCMB), faiz kararını açıklayacak. Eylül’de 100 ve Ekim’de 200 bp faiz indiren merkez, çok fazla alanı kalmadığını belirterek daha sınırlı bir faiz indirimine daha işaret etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dünkü AK Parti Grup Toplantısı‘nda faizle mücadele edeceğini, parti içinde faizi savunanlarla aynı yolda yürüyemeyeceğini belirtti. Toplantı sonrası gazetecilerin, bu açıklamaların bugünkü toplantıda faiz indirimi anlamına mı geldiğini sorması üzerine Merkez Bankasının bağımsız olduğunu söyledi.


Son bir haftadır hızlı yükselişler gösteren kur, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası daha da hızlandı ve dün 10,63’e çıktı. Bugün sabah erken saatlerde ise 10,96 ile yeni rekor seviyeyi gördü.

Piyasalarda 50 ila 200 bp aralığındaki bir oran beklenti dahilinde olurken küresel sürece uyumsuz uygulanan bu politika nedeniyle TL, son aylarda kaybını hızlandırdı.

Piyasalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün vereceği faiz kararı beklenirken Türk Lirası’nın dolar karşısındaki kaybı tarihi seviyelerde.

TCMB’nin 14.00’te açıklayacağı karar beklenirken Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz mesajları TL’de değer kaybının artmasına neden oldu.

Dolar, gece saatlerinde 10,96 TL ile rekor seviyeyi gördü.


Euro da benzer şekilde TL karşısında rekor seviyeyi ulaştı ve 12,41’e kadar çıktı.

Döviz ve enflasyon uyarısı: Zam aralığı 1 aya indi, imkanı olan şimdi alsın!