Faiz kararı öncesi dolar/TL 10,96’yı gördü!

Dolar/TL (USD TRY) kuru bu sabah 10,96’ya çıkarak yeni zirveyi görürken EUR/TRY de 12,41 ile rekor tazeledi ve yarım euro yarım dolardan oluşan sepet kur da 11,68’e çıktı.

Faiz kararı

Bugün yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında Merkez Bankası (TCMB), faiz kararını açıklayacak. Eylül’de 100 ve Ekim’de 200 bp faiz indiren merkez, çok fazla alanı kalmadığını belirterek daha sınırlı bir faiz indirimine daha işaret etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dünkü AK Parti Grup Toplantısı‘nda faizle mücadele edeceğini, parti içinde faizi savunanlarla aynı yolda yürüyemeyeceğini belirtti. Toplantı sonrası gazetecilerin, bu açıklamaların bugünkü toplantıda faiz indirimi anlamına mı geldiğini sorması üzerine Merkez Bankasının bağımsız olduğunu söyledi.


Son bir haftadır hızlı yükselişler gösteren kur, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası daha da hızlandı ve dün 10,63’e çıktı. Bugün sabah erken saatlerde ise 10,96 ile yeni rekor seviyeyi gördü.

Piyasalarda 50 ila 200 bp aralığındaki bir oran beklenti dahilinde olurken küresel sürece uyumsuz uygulanan bu politika nedeniyle TL, son aylarda kaybını hızlandırdı.

Piyasalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün vereceği faiz kararı beklenirken Türk Lirası’nın dolar karşısındaki kaybı tarihi seviyelerde.

TCMB’nin 14.00’te açıklayacağı karar beklenirken Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz mesajları TL’de değer kaybının artmasına neden oldu.

Dolar, gece saatlerinde 10,96 TL ile rekor seviyeyi gördü.


Euro da benzer şekilde TL karşısında rekor seviyeyi ulaştı ve 12,41’e kadar çıktı.

Döviz ve enflasyon uyarısı: Zam aralığı 1 aya indi, imkanı olan şimdi alsın!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.