Gram altın ve çeyrek altın fiyatları rekor kırdı!

Dolar/TL (USD TRY) kurunun 12,48 ile tarihi zirveyi görmesiyle yurt içinde altın fiyatları da rekor tazeledi, gram altın bugün yüzde 9’a yakın yükselişle 724 TL’ye çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Serbest piyasada çeyrek altın 1172 TL’den cumhuriyet altını da 4797 TL ile rekor seviyeden satıldı.

altın fiyatları

Gram altın ve çeyrek altın fiyatları rekor kırdı!

Küresel piyasalarda bu ay yükseliş yaşayan ons altın, 1.877 dolara çıkarak Haziran sonrası en yüksek seviyeyi gördü, fakat bu hafta dolardaki yükselişle beraber ons tekrar 1.800 dolar altına geriledi ve bu ay içindeki kazancını %1’in altına düşürdü. Ay içinde ons desteği alan gram altın, bu hafta ons desteğini silmesine karşın dolar kurundaki rallinin etkisiyle rekor tazelemeye devam ediyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düşük faiz açıklamalarına seçim ortağı ve MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin de destek vermesi, yapılan açıklamaların etkisiyle kurdaki yükseliş hızlandı. Dolar/TL bugün %9’a yakın yükselişle 12,48 ile rekor tazeledi ve gram da 724 TL’yi gördü. Aylık bazda gramdaki yükseliş oranı %28 olurken Ocak itibarıyla yükseliş oranı %55’e çıktı.


Erdoğan “Faiz indiriminden memnunum” dedi, sinyali verdi

• Kurdaki yükselişe bağlı fiyat artışı yatırım, üretim ve istihdamı doğrudan etkilemez. Kurdaki rekabet gücü yatırım, üretim ve istihdamda artışa yol açar. Karşımızdaki bu tablo bizi bir tercihe zorlamıştır. Ya yatırımdan büyümeden vazgeçecektik ya da kendi önceliklerimize göre yolumuza devam ederek tarihi bir mücadeleyi göze alacaktır. Biz mücadeleyi tercih ettik. Ülkemizi eskiden hep yaptıkları gibi denklemin başına itmek isteyenlerin kur, faiz, fiyat artışları üzerinden oynadıkları oyunları görüyoruz. Biz aynı oyunu vesayetle mücadelemizde gördük.

“Ekonomik kurtuluş savaşı”

• Bu ekonomik kurtuluş savaşında da milletimizi zaferle çıkaracağız. Ülkemizde önceliğimiz olan istihdamı artırmanın yolunun büyümeden geçtiği konusunda hiç kimsenin şüphesi olmasın. Yatırımı, üretimi ve ihracatı bunun için teşvik ediyoruz. Politika faizinin düşük tutulmasını memnuniyetle karşılıyoruz.


• Kurun piyasadaki hareketlerini takipte özellikle kararlıyız. Kurdaki yükselişi bahane ederek hiçbir mantıklı izahı olmayan fahiş fiyat artışı yapanlara göz açtırmayacağız, hepsinin tepesine bineceğiz. Bu politikayı bir anda hayata geçirmiş değiliz.

Dolar 12,50 liraya dayandı: Türkiye ekonomisinde bu daha önce görülmedi!