Antikor ilacında müthiş bulgu: Omicron varyantına karşı etkili

İngiltere merkezli ilaç şirketi GlaxoSmithKline, korona virüsüne karşı geliştirdikleri antikor ilacının Omicron varyantına karşı da etkili olduğunu açıkladı.

GlaxoSmithKline antikor

Antikor ilacında müthiş bulgu: Omicron varyantına karşı etkili! İngiltere merkezli ilaç şirketi GlaxoSmithKline, Covid-19‘a karşı geliştirdikleri ilacın Omicron varyantına karşı da etkili olduğunu duyurdu.

Şirket yapılan testlerin ilk sonuçlarını kamuoyu ile paylaşarak sotrovimab isimli ilacın Omicron varyantına karşı da etkili olduğunu açıkladı. Şirket, ilacın Omicron mutasyonuna karşı bağışıklık direnci sağladığını da aktardı.


“Mutasyona uğrama ihtimali üzerinde düşünüldü”

İngiliz şirketin CEO’su George Scangos, “Sotrovimab virüsün mutasyona uğrama ihtimali düşünülere geliştirilmişti. Bu hipotezimiz tekrar tekrar kanıtlanmış oldu” dedi.

İngiltere onay verdi

Öte yandan İngiliz ilaç denetleme kuruluşu MHRA da bugün ilaca acil kullanım onayı verildiğini duyurdu.

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), Covid-19 nedeniyle hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yüzde 79 oranında azalttığı tespit edilen yeni bir antikor tedavisi olan Sotrovimab’a onay verdi.

Yapılan açıklamada hafif ve orta şiddetli Covid-19 hastaları üzerinde yapılan incelemeler sonucunda ilacın hastaneye yatış ve ölüm riskini azaltmasından dolayı bu ilaca onay verildiği belirtildi.

Merck’in korona ilacı ölüm riskini yüzde 30 azaltıyor

Merck'in korona ilacı

Öte yandan corona virüsü salgınına karşı ilaç geliştirdiğini duyuran başka bir şirket olan Merck&Co, bugün yaptığı açıklamada yapılan son araştırma ve test sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Merck & Co, bugün yaptığı açıklamada deneysel Covid-19 ilacı ile ilgili test sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Yapılan açıklamada, ilacın Covid-19 sebebiyle hastaneye yatış oranı ve ölüm riskini yüzde 30 oranında azalttığı belirtildi.

Şirket 1400’ten fazla hasta üzerinde yapılan deneylerde yüzde 30 oranında koruma sağlandığını açıklarken Ekim ayında 775 hasta ile yapılan denemelerde bu oranın yüzde 50 olduğu belirtilmişti.


Seviyenin düşmesi hem borsada hem de sağlık dünyasında soğuk duş etkisi yaratırken Merck & Co’nun hisseleri yüzde 3 düştü.

Uzun süren korona virüsün en belirgin yan etkisi