Bakan Nebati: Kıpır kıpır oldum, arkadaşlara sordum: Lan nasıl?

Bakan Nebati: Cumhurbaşkanımızın konuşmasından sonra döviz düşüşünü gördüğümde kıpır kıpır oldum, arkadaşlara sordum biz bir şey yaptık mı? Yok efendim. Lan nasıl?

Bakan Nebati

Video aşağıda – Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CNN Türk yayınına katıldı. Etiketlerdeki fahiş fiyatları kabul eden Nebati, 20 Aralık gecesi kura hiçbir müdahalede bulunulmadığını yineledi. ‘Döviz gidiyor diyenlere dava açın’ dedi.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.  Kriz içindeki ekonominin konuşulduğu halde genellikle, kahkaha ve neşe içinde geçen  programın sonunda Ahmet Hakan, Bakan Nebati’yi neşeli ve hoş sohbet bulduğunu söyledi.


“Lan nasıl? Harika”

Bakan Nebati’nin programda dikkat çeken sözleri şöyle:

  • … Lan nasıl? Harika.
  • Doların yükseldiği falan yok-
  • Dolardaki yükseliş algı operasyonu
  • ABD Merkez Bankası (FED) 5 tane ailenin
  • Döviz gidiyor diyenlere dava açın.
  • Araç satışlarında bir düşme yok

Keyfimiz yerinde

Doların artışının fiyatlara ve enflasyona etkisinin sorulması üzerine Bakan Nebati, endişe edilmemesi gerektiğini, “morallerinin bozulmadığını” söyleyerek “Bu normal, kurlar radikal bir düşüşten sonra salınımlarla normale dönecek. Tersine mutlu olduğumuz bir yer. Salınımı görüyoruz, piyasa oyuncularının davranışlarını okuyabiliyoruz. Keyfimiz yerinde. Çünkü çok dar bir piyasada ihtiyaçlarını karşılıyorlar.” dedi.

Doların düşüşü fiyatlara yansımadı

Bakan Nebati, Ahmet Hakan’ın “fahiş fiyat tespitini yaptınız mı? Fahiş fiyat var mı?” sorusuna “var” yanıtını derdi.

Nebati “Yarından itibaren sahaya iniyoruz. Hazine ve Maliye’nin Maliye kısmı sahaya inerse fena iner. Doların düşmesinin fiyatlara etkisi olacak. Fiyatlar normale dönecek. Döviz kurundaki köpükler gittiği için 2022 yılı istikrarlı bir yıl olacak. Ocak ayından itibaren aylık olarak indirimleri göreceğiz. 2023’e girerken enflasyon diye bir konumuz kalmayacak.” dedi.

Algı operasyonu suçlaması

Nebati, yaptıkları açıklamaların bazen farklı anlamlar çıkarmak için cımbızlandığını ifade ederek, bunları ciddiye almadığını belirtti.

Bakan Nebati, bazı “cins tip” insanlar olduğunu vurgulayarak, “Şimdi bunlar sosyal medyada büyük bir fırsat yakaladı. Adı soyadı yok kim olduğu belli değil, dilediği gibi hakaret ve küfür ediyor. Bir de bunları profesyonel olarak yapanlar var, cımbızlama üzerinden algı operasyonu çekiyorlar.” diye konuştu.

Bakan Nebati, müdahale iddialarını tekrar yalanladı

Daha önce kamu bankaları ve Merkez Bankası’nın 20 Aralık’ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kur korumalı vadeli TL mevduat hesaplarını açıkladığı akşam piyasaya müdahale edildiğini ve bu sayede bir gecede 18 seviyesinden 11 seviyesine indiği söylenmişti.

Bu haberlerin sorulması üzerine müdahale iddialarını reddeden Nebati şunları söyledi:

“Ne Merkez Bankası, ne dolaylı yoldan o gece hiçbir müdahalede bulunulmadı. Bir iddia söylüyorlar, başka bir şey. Kesinlikle hiçbir şartta o gece müdahale edilmedi.”


“Lan nasıl! Harika”

“Benim cebime bir lira girmedi. Küçük yatırımcılar çarpıldı. Sosyal medya, troller, bunlar sadece ve sadece AK Parti iktidarına ve Cumhurbaşkanımıza yönelik, iktidardan devirmek için hedef alanların söyledikleri.”

“Cumhurbaşkanımızın konuşmasından sonra döviz düşüşünü gördüğümde kıpır kıpır oldum, arkadaşlara sordum biz bir şey yaptık mı? Yok efendim. Lan nasıl? Harika. Anında telefonlara takır takır döviz fiyatlarının düşüşü gelmeye başladı. 20 Aralık büyük bir geceydi. “

“Dava açın”

Kur korumasına katılım 59.8 milyar lira olduğunu açıklayan Nebati “Kur korumalı TL mevduat hesabının küçük yatırımcıları korumak için yapıldığını ifade eden Nebati, “Zarar eden bütün vatandaşlara açık ve net çağrıda bulunuyorum, kim ki Twitter’da, sosyal medyada, basın toplantısında, grup toplantısında size ‘Döviz gidiyor, tedbir alın ve adımlarınızı atın’ diyorsa dava açın. Bunlar sizi yanlış yere yönlendirdiler. Dava açın adalet de var bakalım ne oluyor?” dedi.

ABD Merkez Bankası 5 tane ailenin

Merkez Bankası’nın ‘bağımsız’ olduğu yönünde açıklamalar yaparken ABD örneğini veren Nebati, “Amerika Birleşik Devletleri’nin çıkarları doğrultusundaysa yapar ya da yapmaz. Bir de yalnız şu da var; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Merkez Bankası kamunun değil ki… 5 tane ailenin” ifadelerini kullandı.

Gözlerdeki ışıltı

Programda Ahmet Hakan ile Bakan Nebati arsında şöyle bir diyalog geçti:

Ahmet Hakan: Madem ekonomi gözlerdeki ışıltıdır, madem esnafın pazarcının gözlerine bakacağız; ya oradaki gözlerde ışıltı yok
Bakan Nebati: Kim diyor?
Ahmet Hakan: Ben diyorum
Bakan Nebati, “Ekonomi gözlerdeki ışıltıdır.” sözlerinin anımsatılması üzerine de “Güven, rakamlardan daha önemlidir. Ekonomi gözlerdeki ışıltıdır. Pazara çıktığınızda, çarşıda yürüdüğünüzde, esnaf gülerek ‘Hoş geldin.’ diyorsa, gözlerinin içinde onu anlıyorum. Gözlerinde ışıltı varsa durum iyidir.” dedi.

“Her şey kontrol altında”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Bugün dolar kurunda görülen artış, kurun 18 liradan inmesinin doğal salınımı. Her şey kontrol altında. Bir iktidar, seçime giderken dövizi yükseltmeyi göze alır mı? Türkiye’de herkes dolara bakar. Bilerek bunu yapıyorsa siyasal iktidar intihar ediyor demektir.” dedi.

Geri adım atmayacağız

Bakan Nebati, faizin artırılmaması gerektiğine inandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Gittiğim her toplantıda, iş dünyası ile toplantı yaptım. Çok değerli 67 kişi ile toplantı yaptım, Türkiye’nin en önemli markaları oradaydılar. ‘Faiz indirimi olmayacak, modelimiz de bu, altyapılarını da sunuyorum. Buna göre hazırlıklarınızı yapın.’ Kararlılığımızı gördüler, Cumhurbaşkanımız zaten kararlı. Ekonomi yönetimi çok kararlı ve tam bir uyum var. Hem maliye hem para politikalarında hem de kurumlar arası tam bir uyum var. Çok daha önemli bir yerde açık bir mesaj veriyorum. Türkiye Bankalar Birliği yönetimi ile toplantı yapıyorum, diyorum ki, şunu köşeye yazın kırmızı kalemle ‘Faiz artırımı olmayacak, buyurun çözüm önerilerinizi.’ Özel bankalar özellikle çok teşekkür ediyorum, oradaki mesajımızı çok net olarak aldılar. Biz buradan geri adım atmayacağız. Atmama gerekçelerimiz de çok net.”

Araç satışında düşme yok, ÖTV indirimi olmayacak

Otomobil, beyaz eşya ve telefon gibi ürünlerde ÖTV indirim planı olup olmayacağının sorulması üzerine Nebati, şöyle devam etti:


“Hayır, araç satışlarında bir düşme yok, araç kuyrukları var. Talepleri karşılayamıyorlar, ÖTV’yi niye indirelim? Beyaz eşyada tarihi rekorlar kırılıyor ihracatta ve iç tüketimde, ÖTV’yi niye düşürelim? Akaryakıt fiyatlarında kaybedilen vergisel vergilerin yükünü 84 milyon çekiyor. Birinin kullandığı akaryakıtı niye başkası çeksin? Biz petrol ve doğal gaz üreticisi değiliz. 2023’te doğal gaz üreteceğiz ancak şu anda doğal gazı dövizle alıyoruz. Bunu nereye kadar sübvanse edebilirim. Önümüzdeki yıl 55 milyar dolar enerji ithalatımız var. Geçici karar alınmış, piyasa canlanmış böyle bir dönemde o imkanı bitirdik.”

Nebati: Salgın bitti mi bitti, ekonomi canlı mı canlı; çift haneli rakamlara gidiyoruz


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.