Erdoğan’ın “seçime kadar ciddi manada faiz düşüşü” açıklaması sonrası Dolar/TL rekor kırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “seçime kadar ciddi manada faiz düşüşü” açıklaması sonrasında Dolar/TL 13,95 seviyesine tırmanarak rekorunu tazeledi. Türk lirası hafta başından bu yana dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu.

erdoğan faiz dolar

Dolar/TL Salı akşamı hızlı bir yükselişle 13,95’e kadar tırmanarak rekor tazeledikten sonra 1 Aralık Çarşamba günü dalgalı bir başlangıç yaptı.

Sığ işlemlerde 13,64 seviyesine yükselen kur takip eden bölümde yüzde 2’ye varan düşüşle 13,16 seviyesine kadar geriledi.


Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi 509 baz puan seviyesinde bulunurken 10 yıllık tahvil faizi yüzde 21,2 civarında seyrediyor. Doların en çok işlem gördüğü para birimlerine karşı değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi hafta başından bu yana yüzde 0,4 düşüş kaydederken 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi 6 baz puan civarında geriledi.

Hedge fonlar uzun dolar pozisyonlarını art arda dördüncü haftada da azalttı. Böylece Nisan’daki çıkışlardan sonra hedge fonların dolar pozisyonlarındaki en uzun çıkış serisi gerçekleşmiş oldu.

Emtia Vadeli İşlemler Takas Komisyonu’nun (CFTC) verilerine göre, hedge fonlar Ekim ayı sonundan beri uzun dolar pozisyonlarını üçte bir oranında düşürdüler. Yeni koronavirüs varyantının Fed’in faiz artırım takvimini erteleyebileceğine dair endişelerle fonların uzun dolar pozisyonlarını daha da azaltabileceği düşünülüyor.

Erdoğan: Seçime kadar faizin ciddi manada düştüğünü göreceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortak canlı yayında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdiği konuşmasında, “Faizi şu anda düşürüyoruz, enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz.” dedi.


TRT yayınında konuşan Erdoğan “Biz inşallah seçim öncesine kadar ciddi manada bu faizin düştüğünü ve bu kuru tetikleyen faizin düşüşüyle kurda da olumlu bir iyileşmenin olduğunu göreceğiz. Buna enflasyon da dahil” ifadelerini kullandı.

Faizin zengini daha zengin fakiri daha fakir yaptığını ifade eden Erdoğan, yeni politikayla sıcak para çıkışıyla yükselen kur ve enflasyonun yeni faiz artışlarının getirdiği sarmala son verdiklerini belirtti.

“Kur faiz spekülasyonu ile karşı karşıyayız”

Erdoğan “Döviz manipülasyonlarıyla bizi zayıflatmak artık mümkün değildir. Kur faiz spekülasyonu ile karşı karşıyayız. Yeni ekonomi modeliyle, yüksek faiz verecek sıcak para çekme politikasını elimizin tersiyle itiyoruz. Düşük faizle, üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz. Zengini zengin yapan model faizciliktir. Faiz zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapar.” ifadelerini kullandı.

“Kısır döngüyü kırma noktasına geldik”

Türkiye’nin 2021 yılı büyüme rakamlarının yüzde 10’u bulacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aslında zayıf değil, gayet iyi durumda ülkemiz artık bu kısır döngüyü kırma noktasına gelmiştir ve buradan geriye dönüş yoktur, biz buradan geriye dönmeyeceğiz” diye konuştu.


Erdoğan: Kur faiz spekülasyonu ile karşı karşıyayız