Hayata anlam katacak 15 tavsiye!

Pandemi başta olmak üzere ekonomik ve küresel zorlukların gölgesinde geçen bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Zorluklardan ders alınarak gelecek yeni yıla hazırlanmanın önemine işaret eden uzmanlar, psikolojik iyi oluş için önemli tavsiyelerde bulunuyor. Hayatı sevmenin ilk kural olduğunu belirten uzmanlar, hissedilen duyguların da mutlaka paylaşılmasını öneriyor. Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi – manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.

Hayata anlam

Hayata anlam katacak 15 tavsiye! Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, yaklaşan yeni yılda psikolojik iyi oluş için tavsiyelerde bulundu.

Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, yeni bir yılı karşılamaya hazırlandığımız bu günlerde zorluklarla dolu bir yılı geride bıraktığımızı söyledi.


Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, şunları söyledi: “Önceki yıldan devraldığımız Covid 19’un pandemi süreciyle devam eden serüven, ülkemizde de dünyada da insan psikolojisine etkileriyle, insan ilişkilerinde neden olduğu köklü değişimlerle, seyahat kısıtlamaları, işsizlik ve ekonomik zorluklar gibi olumsuz etkileriyle hatırlanan bir yıl olarak hafızalarda kalacak.”

Sorunlar el ele aşılır

Yaklaşan yeni yılda güzel bir yaşam ve mutluluk için tavsiyelerde bulunan Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “Yeni yılı aileniz, sevdikleriniz ve güvendiğiniz dostlarınızla birlikte ele ele, omuz omuza geçirebildiğiniz sürece aşamayacağınız zorluk, çözemeyeceğiniz sorun olmadığını göreceksiniz.” dedi.

Hayata anlam katacak 15 altın tavsiye:

Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, tavsiyelerini şöyle sıraladı:

1- Hayatı sevin. İnsanları sevin ve değer verin. Ama kendinizi de sevin ve kendi değerinizi bilin. Hiçbir şey sizden daha önemli ve daha değerli değil. Kendisine değer veren insan, özgüveni ve öz değeri ile herkes tarafından da önemsenen insandır.

2– Hayatı kendinizi insanlara ispat etmek ve değerli göstermek için değil mutlu olmak için yaşayın. Kendini mutlu edebilen insan, bulunduğu ortamlarda ve ilişkilerinde de mutlu olabilen insandır. Bu yaşam sizin. Vereceğiniz tüm önemli kararlar, sizin kararınız olmalı. Sizin istekleriniz, sizin hedefleriniz, sizin beklentileriniz ve sizin hayalleriniz olmalı.

Hayır demeyi bilin!

3 – Hayır demeyi bilin. Hayata karşı güçlü bir kişiliğiniz, sağlam bir duruşunuz olsun. Kendi tarzınızı geliştirin, farklı düşünceleriniz olsun. Sürüden biri olmayın.

4– Duygularınızı içinizde yaşamayın, paylaşın. Duygular aynı zamanda düşüncelerin birer uzantısıdır. Sevinç, öfke, korku, üzüntü, neşe. İçinize atarsanız duygularınızın esiri olursunuz. Duygularınızı yaşayın, dillendirin ve hissettirin.

5- Yalnız kalabilme beceriniz zayıfsa güçlendirin ama sürekli yalnız kalmayın. Sevdiklerinizle, size huzur veren insanlarla birlikte olmanın, birlikte bir şeyler yapabiliyor olmanın, paylaşmanın mutluluğunu yaşayın.


Gücünüz yettiğince çalışın

6– Boş durmayın, gücünüz yettiğince çalışın, üretin. Keyif veren, yapmaktan zevk alabileceğiniz faaliyetlerin yüzlercesi var. Karar verin ve başlayın.

7– Ertelemeyin. Yapmanız gereken işleri sonraya bırakmayın. Erteledikçe bu alışkanlık haline gelir ve yapacağınız işler artıkça baş etmeniz daha zorlaşır.

8-Tabiatla ilişkinizi kopartmayın. Evden dışarı çıkın. Açık alanlarda yürüyüşler yapın. Sevdiklerinizle faaliyetler organize edin. Bahçeniz varsa toprakla bağınızı arttırın.

9– Yardımsever olun. Maddi manevi vereceğiniz destek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. İleri yaştaki insanları arayıp hatırlarını sorun, onları fırsat buldukça ziyaret edin. Kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

Bağımlılıklarınızdan kurtulun

10– Bağımlılıklarınız varsa bırakın. Bırakamıyorsanız uzman desteği alın. Sanal alem tuzağına düşmeyin. Gerçek hayatta canlı, bire bir ilişkiler kurun. Ailenizden başlayıp, yüz yüze doğrudan ilişkilerinizi genişletin ve güçlendirin.

11– Meraklı olun. Gözlemci olun. Kaşif olun. Farklı ortamlara gidin, gözlemleyin. Yeni fark ediyor olmanın keyifli şaşkınlığını yaşayın.

12– Spor yapmaya zaman ayırın. Enerjinizin ve kendinize olan güvenin arttığını hissedeceksiniz.

13– Daha fazla gülümseyin. Gülümsemek ile beyin mutluluk hormonu salgılar. Mutluluğun en doğal ve kolay yolu. Gülümseyerek diğer insanlara da pozitif enerji yollarsınız.

14- Hayatta hiçbir şeyi çok fazla ciddiye almayın. Geçmişe takılmayın. Boş verin. Umursamayın. Gülüp geçin. Kendinizle, insanlarla, olaylarla dalga geçin. Çok ciddiye aldığınız şeylerin takıntıya dönüşebileceğini unutmayın.


15– Uyku ve yemek alışkanlıklarınız az ya da çok değil, yeterli ve düzenli olmalı. Sağlıklı bir yaşam için uyku ve yemek dengesine dikkat edin.

İdeal ve mükemmel bir kişilik tipi var mı?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.