Sanayide kullanılan doğalgaza zam: Vatandaş nasıl etkilenecek?

BOTAŞ, sanayi kuruluşları ile elektrik üretimi yapan santrallerde kullanılan doğalgaza yüzde 20 zam yapıldığını duyurdu. Kurum, kasım ayında da her iki sektör için yüzde 40’ın üzerinde zam kararı almıştı. Konut tüketimine zam yapılmadı ancak, sanayide yapılan doğalgaz zammı üretim maliyetlerini artıracağı için vatandaşları da yakından ilgilendiriyor.

doğalgaza zam

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) tarafından yapılan açıklamalara göre sanayi kuruluşları ile elektrik üretimi yapan santrallerde kullanılan doğalgaza yüzde 20 oranında zam geldi. Bu zam, vatandaşı dolaylı yoldan etkileyecek.

BOTAŞ tarafından yapılan açıklamalarda, konutlarda kullanılan doğalgaz ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak sanayi kuruluşları ile elektrik üretimi yapan santraller için neden böyle bir karar alındığına değinildi.


“1 Aralık 2021 itibarıyla gelinen aşamada tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde bir düzenleme yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.” şeklinde konuşan yetkililer, zammı bir zorunluluk olarak gösterdiler.

Doğalgaz zammı, vatandaşın cebini nasıl etkileyecek?

BOTAŞ, kısa bir süre önce de hem sanayi kuruluşları hem de elektrik üretimi yapan santraller için zam kararı aldığını duyurmuştu. Kasım ayı içerisinde yapılan zam, santraller için yüzde 46,8, sanayi kuruluşları için yüzde 48,4 olarak kayıtlara geçmişti. Peki bu durum, biz sıradan vatandaşları nasıl ilgilendiriyor?

Sanayi kuruluşlarının tamamını kapsayan karar, Türkiye’de üretim yapan kişilerin maliyetlerini doğrudan artıracak.


Örneğin bugün satın aldığınız, Türkiye’de üretilmiş olan basit bir ürün, bundan sonra daha pahalıya mal edilmiş olacak. Hal böyle olunca da ürünün fiyatına zam yapılıp, gelir/gider dengesi korunmaya çalışılacak. Bu durum, tüm sanayi üretimi mallara yüzde 20 zam yapılacağı anlamına gelmiyor. Ancak yine de fiyatlar, istemsiz bir şekilde yükselmiş olacak. (Kaynak: Webtekno)

Türkiye Kasaplar Federasyonu: Et krizi yaşayabiliriz!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.