Faturalar patladı: Asıl ağır faturalar Şubat’ta gelecek!

Yüksek faturalar vatandaşı çarptı. Ancak asıl ağır faturalar Şubat ayında haneleri ve esnafı vuracak! Isınmadan, elektrikten tasarruf sağlık sorunlarını artıracak. Çok sayıda dükkan kapanabilir. Tüketici derneklerine yapılan şikayet telefonları susmuyor; zamlara karşı dava açılacak!

faturalar

Elektrik ve doğalgaza gelen zamdan sonraki ilk faturalar bile el yakmaya başladı. Faturalara itiraz etmek isteyenler, tüketici derneklerini yoğun bir şekilde ararken, elektrik zammının geri alınması için kampanya düzenlenecek

Yeni yılın ilk dakikalarında açıklanan elektrik ve doğalgaz zamlarının ardından gelen faturalar geçen aylara göre daha yüksek. Bütçeleri zorlayacak oranlardaki faturalar birçok insanın tepkisini çekiyor. Bunun da etkisiyle yüksek gelen faturaları sosyal medyada #HemenDevletleştirme tagı altında paylaşan yüzlerce vatandaş tepkilerini gösterdi.


Sadece evlerin değil işyerlerinin de yükünü daha ağırlaştıran bu faturaların maliyeti artırması nedeniyle önümüzdeki süreçlerde diğer fiyatlara yansımaması imkansız gibi.

Independent Türkçe‘nin haberine göre; tepkiler sadece sosyal medya ile sınırlı değil. Tüketici dernekleri son bir haftadır belki de tarihlerinin en yoğun başvurularıyla karşı karşıya geldi. Derneklere ulaşanların yüksek faturalara karşı ne yapabilecekleri hakkında bilgi almaya çalıştıkları belirtildi.

“İnsanların canı bu sefer gerçekten yakıldı”

Tüketiciyi Koruma Derneği (Tükoder) Başkanı Aziz Koçal, çok yoğun başvuru aldıklarını kaydederek, “İlk defa bu kadar çok sayıda insandan yardım çağrısı ve bilgi talebi aldım. Neredeyse telefonlar susmuyor. İnsanların canı bu sefer gerçekten yakıldı. Üstelik gelen faturaların bir bölümü henüz zammın açıklanmadığı aralık ayına ait” dedi.

“Mutlaka ayrıntılı fatura gönderilmeli”

Gelen faturaların doğruluğu konusunda tüketicilerde şüphe olduğunu söyleyen Koçal, “Aralık ayının zamsız tarifeden hesaplanması gerekirken bu sürenin de zamlı tarifeye göre hesaplandığı konusunda şüpheler var. Vatandaşlar tereddüt etmekte haklı. Çünkü gelen faturalarda detaylı bilgi yok. Vatandaşa mutlaka ayrıntılı fatura gönderilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.


“Yüksek faturalar vatandaşı çarptı” 

Koçal, “Özelleştirmenin yılbaşı kazığı tüketiciye elektrik faturalarındaki yüksek zam olarak yansımıştır” diyen ve zamların tüketicinin belini gerçekten büktüğünü vurgulayan Koçal, sözlerini şöyle tamamladı:

Yüksek faturalar maalesef vatandaşımızı çarpmış durumda. Buna ‘dur’ denmesi için bu zamların geri alınması gerekiyor. Elektrik zammının geri alınması için kampanyalar, basın açıklamaları, kamuoyu oluşturma çalışmaları başlayacak ayrıca konu ile ilgili yetkililer ve siyasiler ile görüşmelerimiz de devam edecek. Zaten son zamlarla maaşlarımız eridi. Hiç olmazsa bu kış aylarında zamların elektriklere yansıtılmaması yönünde bir karar alınması gerektiğini düşünüyoruz. Aynı çalışmalar doğalgaz zamları içim de geçerli olacak. Ayrıca zamların geri alınması talebiyle dava da açmayı düşünüyoruz.

Twitter’da #HemenDevletleştirme etiketiyle yapılan paylaşımlardan bazıları:

elektrik faturası

doğalgaz faturası

faturalar

doğal gaz

elektrik

fatura

“Asıl ağır faturalar Şubat ayında gelecek!”

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Avukat Bülent Deniz de çok yoğun başvuru geldiğini belirtti.

Başvuran vatandaşların Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’na (EPKD) itiraz etmeleri için bilgilendirip yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade eden Deniz, “Bunun için izlenecek yola dair bir videoda çektik. İnsanlar, EPKD’ya kişisel olarak başvurabiliyor. EPKD da gelen yoğun başvurulardan dolayı artık herkese birkaç gün içinde standart bir cevap metni göndermeya başladı. Yapılan başvurulardan pek bir sonuç çıkacak gibi görünmüyor. Vatandaşlar asıl ağır faturalarla tamamen zamlı tarifeye göre düzenlenecek olan şubat ayında karşılaşacaklar” ifadelerini kullandı.

“Çok sayıda dükkan kapanabilir, zamlara karşı dava açılacak”

Deniz, Tükoder ile birlikte zamların iptali için dava açacaklarını belirterek şunları kaydetti:


“Zamlar birçok işyerini kapanma noktasına getirebilir. İşyerimin hemen altında bir esnaf lokantası var. Adama 8 bin lira fatura gelmiş ve ‘kapatacağım’ diyor. Bir de üretim ve imalat yapan küçük esnafın halini düşünün. Böyle giderse insanlar mum stoklamaya başlasın.”

Evini elektrikli kombi ile ısıtan vatandaşa 8965 lira elektrik faturası geldi!