Gerçek enflasyon oranı yüzde kaç? ENAG hesapladı

TÜİK 2021 enflasyonunu yüzde 36,08 olarak açıkladı. Peki ama gerçek enflasyon ne? Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) hesaplandı.

gerçek enflasyon

Gerçek enflasyon oranı yüzde kaç? Akademisyenlerin ve ekonomistlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklamasından önce, hesapladığı aralık enflasyonunu duyurdu.

Buna göre, ENAGrup Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) aralık ayında yüzde 19,35 arttı. E-TÜFE’nin 2021 yılındaki artışı ise yüzde 82,81 olarak gerçekleşti.


Aralık 2021 dönemi günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda yüzde 19,35 arttı.

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış yüzde 1,98 ile Ev Eşyası, en fazla yükseliş ise yüzde 35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşti.

ENAG’ın paylaştığı son veriler şöyle:

enag enflasyon

enag

enag tüfe

Piyasa anketleri enflasyon beklentisi neydi?

Reuters’ın 13 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette aralık ayı için yıllık enflasyon tahminleri yüzde 26.4 ila yüzde 37.3 arasında değişmişti. Bu ankete göre aylık enflasyonun yüzde 9 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor, tahminler yüzde 5.5 ila yüzde 14.6 bandında yer alıyor


Anadolu Ajansı (AA) Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan 21 ekonomiste göre de ekonomistlerin aralık ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 8,54 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin aralık ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 5,50, en yüksek yüzde 14,60 aralığında yer aldı. Ekonomistler, yıllık enflasyonun yüzde 30,05’e yükseleceğini hesaplamıştı.

Memur-Sen’den memur maaşı açıklaması: Ek zam şart oldu!