Kira artış oranı belli oldu: Ocak ayında kiralar ne kadar artacak?

Ev sahibi ve kiracılar dikkat: 2022 yılı kira artış oranı belli oldu! Ocak ayında kira artışı ne kadar olacak? TÜFE miktarı açıklandı! İşte örnek kira zammı hesaplama…

Kira artış oranı

TÜİK’e göre enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte 2022 yılı kira artış oranı belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıklanmasıyla Ocak ayı kira artış oranları belli oldu.


Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) on iki aylık ortalamasına göre belirlenen kira artış oranı Ocak ayı için yüzde 19,60 oldu.

TÜFE’de 2021 yılı Aralık ayında Kasım’a göre yüzde 13,58, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 36,08 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 19,60 artış gerçekleşti.

Örnek kira artışı hesaplaması:

Kira Artış Oranı: %19,60

Örnek Konut Kirası: 1.000 TL

  • Ocak 2022 zamlı tutar: 196 TL
  • Ocak 2022 Zamlı Kira Tutarı: 1.196 TL

Örnek Konut Kirası: 1.500 TL

  • Ocak 2022 zamlı tutar: 294 TL
  • Ocak 2022 Zamlı Kira Tutarı: 1.794 TL

Örnek Konut Kirası: 2.000 TL

  • Ocak 2022 zamlı tutar: 392 TL
  • Ocak 2022 Zamlı Kira Tutarı: 2.392 TL

Örnek Konut Kirası: 2.500 TL

  • Ocak 2022 zamlı tutar: 490 TL
  • Ocak 2022 Zamlı Kira Tutarı: 2.990 TL

Örnek Konut Kirası: 3.000 TL

  • Ocak 2022 zamlı tutar: 588 TL
  • Ocak 2022 Zamlı Kira Tutarı: 3.588 TL

2022 memur, memur emeklisi, Bağkur SSK emekli maaşı zam oranları


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.