Sigara ve alkol fiyatlarına zam kapıda: ÖTV artış oranı yüzde 47 oldu!

Sigara ve alkol grubundan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artış oranı yüzde 47 oldu. Tütün ve içki fiyatlarına yeni zam gelmesi bekleniyor.

Sigara alkol ötv

Sigara ve alkol fiyatlarına zam kapıda: ÖTV artış oranı yüzde 47 oldu!

20 milyon dolarlık ek maliyet

Yerli ve milli denilerek sürdürülen zam sağanağı nedeniyle bandrolün üretim maliyeti içindeki payının 6 kat artmış olacağı belirtilirken, yeni bandrol zammının sigara fiyatlarında 1 lira civarında bir zamma yol açacağı ifade edildi.


Böyle bir zammın enflasyonu da binde 5 civarında yükselteceği hesaplandı. Yüzde 40’lık yeni bir zam durumunda 20 milyon dolarlık maliyet oluşacağı belirtilmişti. Ancak zam oranı bu rakamı da geçerek yüzde 47’ye yükseldi.

18 liralık sigaraya en az 1.5 TL zam gelecek!

İçki ve sigaranın maktu ÖTV tutarları her 6 ayda bir Yİ-ÜFE oranında artırılıyor. İktidar geçen temmuz ayında oluşan yüzde 22.04’lük zammı enflasyonla mücadele gerekçesiyle uygulamamıştı. Temmuz’dan bu yana 5 ayda Yİ-ÜFE yüzde 23.77 oldu.


6 aylık Yİ-ÜFE’nin yüzde 28 olması ve zammın yansıtılması durumunda birçok sigarada maktu ÖTV tutarı nispi ÖTV’yi geçecek ve örneğin 18 liralık sigaraya en az 1.5 liralık ÖTV zammı yapılması zorunlu hale gelecek.

Alkol ve sigaraya bandrol zammı geliyor!