TÜİK Başkanı’ndan enflasyon açıklaması: Bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum

TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer’den enflasyon açıklaması: Bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum. Bu koltukta şimdi ben oturuyorum, yarın başkası oturur.

tüik başkanı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Sait Erdal Dinçer, Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş’a konuştu.

TÜİK’in enflasyon verilerini düşük gösterdiğine dair iddiaları yanıtlayan Dinçer “Enflasyon hesabında ben 84 milyona karşı sorumluyum, bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum. Biliyorsunuz, milyonlarca çalışan bizim açıkladığımız enflasyona göre zam alıyor. Şimdi o insanların adeta geliriyle oynamak, hakkını yemek… Bunu yapmam, böyle bir sorumluluk altına girmem söz konusu olabilir mi?” ifadelerini kullandı.


Dinçer, kurumun içinden hiç kimsenin enflasyonun yanlış açıklanmasına sessiz kalmayacağını aktararak “Bu koltukta şimdi ben oturuyorum, yarın başkası oturur; yani başkanın kim olduğunu boş verin. Siz sanıyor musunuz ki TÜİK’te enflasyon hesaplamasıyla ilgili birimde çalışan yüzlerce arkadaşım ortaya koydukları orandan çok farklı bir açıklama yapılmasını sineye çeker, hiç sesini çıkarmaz” diye konuştu. (Yazının tamamı)

İsmail Saymaz: İki kaynaktan doğrulattım, affını isteyen isim TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer’miş

sait erdal dinçer

Gazeteci İsmail Saymaz, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı’nın “Geçtiğimiz günlerde çok ama çok önemli bir istifa gerçekleşti. Üst makam da zaten istenilen bu istifayı aldı ve cebine koydu. Ne zaman açıklanır, nasıl açıklanır bilmiyorum. Ama bu istifa gerçek” dediği ve kim olduğunu açıklamadığı ismin kulislerde ismi geçen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Sait Erdal Dinçer olduğu iddiasını yazdı.

Halk TV’deki köşesinde “Ankara kulislerini çalkalayan bu iddiayı iki kaynaktan doğrulattım” diyen Saymaz, “İddiaya göre ‘affını’ isteyen isim, TÜİK Başkanı Dinçer’miş. TÜİK’in yıllık enflasyon oranını yüzde 36 olarak açıklaması, Beştepe’de tepki çekmiş. Dinçer’in makamında sayılı günlerinin kaldığı söyleniyor. (Yazının tamamı)

TÜİK Başkanı Dinçer verilere müdahale konusunda ‘Ricalar oluyor’ demişti


TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer, Nisan 2021’de yaptığı açıklamada; kurumun elde ettiği verilerde ‘eksiklikler, ricalar veya protokoller’ nedeniyle eksikler yaşandığını itiraf etmişti. CHP’den “Bu büyük bir skandal ve itiraftır” açıklaması gelmişti.

TÜİK Başkanı Dinçer’den verilere müdahale itirafı: Ricalar oluyor