İstanbul’da enflasyon yüzde 50’yi aştı: Son 19 yılın zirvesi!

İstanbul’un ocak ayı enflasyonu açıklandı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre; İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi aylık yüzde 13,78, yıllık yüzde 50,91 arttı. Bu verilere göre, İstanbul’un enflasyonu son 19 yılın zirvesine çıktı.

istanbul enflasyon

2021 Aralık ayında İstanbul’da, perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir önceki aya göre yüzde 13,78, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,91 arttı. Buna göre, İstanbul’da 2002 yılından bu yana en yüksek yıllık enflasyon kaydedildi.

Toptan eşya fiyatları ise bir önceki aya göre 6,03, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 53,96 arttı.


Ulaştırma harcamalarında büyük artış!

Ocak 2022’de perakende fiyatlarda bir önceki aya göre;

  • Ulaştırma ve haberleşme harcamalarında yüzde 26,69 artış
  • Sağlık ve kişisel bakım harcamalar grubunda 21,51 artış
  • Konut harcamalarında yüzde 17,19 artış
  • Gıda harcamalarında yüzde 13,81 artış
  • Ev eşyası harcamalarında yüzde 10,24 artış
  • Diğer harcamalarda yüzde 6,87 artış
  • Kültür eğitim ve eğlence harcamalarında yüzde 5,28 artış
  • Giyim harcamalarında yüzde 0,39 azalış

ito tüfe

Ocak 2022’de toptan fiyatlarda bir önceki aya göre, yakacak ve enerji maddeleri grubunda yüzde 20,43, gıda maddeleri grubunda yüzde 9,82, inşaat malzemeleri grubunda yüzde 7,22, mensucat grubunda yüzde 2,15, madenler grubunda yüzde 1,44, artış gördüldü. İşlenmemiş maddeler grubunda yüzde 6,53, kimyevi maddeler grubunda ise yüzde 0,04, azalış görüldü.


Toptan fiyatlar yüzde 53,96 arttı

Üretici fiyatları açısından gösterge olan toptan eşya fiyat endeksi ise Ocak’ta yıllık bazda yüzde 53,96 arttı.

Toptan fiyatlarda bir önceki aya göre; yakacak ve enerji maddeleri grubunda yüzde 20,43, gıda maddeleri grubunda yüzde 9,82, inşaat malzemeleri grubunda yüzde 7,22, mensucat grubunda yüzde 2,15, madenler grubunda yüzde 1,44, artış; işlenmemiş maddeler grubunda yüzde 6,53, kimyevi maddeler grubunda yüzde 0,04 azalış gözlendi.

TÜİK Enflasyon verileri ne zaman açıklanacak?

Ocak ayı enflasyon oranının açıklanmasına kısa bir süre kaldı. Tüketici fiyatları aralıkta aylık %13,58, yıllık 36.08 oldu. Ocak ayı rakamları ise şubat ayında açıklanacak.


Ocak ayı enflasyon oranı 3 Şubat tarihinde açıklanacak. Açıklama saat 10:00’da yapılacak.

Ekonomistlerden Kavcıoğlu’na enflasyon tepkisi: Belli ki hesap makineleri de yok!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.